Az esetleges munkahelyi ártalmak

Jelenleg a nemzőképes korú nők döntő többsége dolgozik. A problémát az jelenti, s erre már többször rámutattunk, hogy mire ma a terhességet általában felismerik, addigra a magzat már túl is van fejlődésének legveszélyesebb időszakán, a nyolcadik héten.

Jelenleg a nemzőképes korú nők döntő többsége dolgozik. A problémát az jelenti, s erre már többször rámutattunk, hogy mire ma a terhességet általában felismerik, addigra a magzat már túl is van fejlődésének legveszélyesebb időszakán, a nyolcadik héten.

Mi akkor a megoldás? Mindenekelőtt meg kell határozni azokat a fertőző kórokozókat, mérgező vegyi anyagokkal, ártalmas sugárzással foglalkozó munkahelyeket, amelyek valóban veszélyt jelentenek a fejlődő magzatra. Ilyen a munkavédelmi rendszabályok betartása mellett igen kevés van. A valóban veszélyes munkakörökben pedig már a három hónapos felkészülési időszakot követően, az első havivérzés kimaradásakor biztosítani kell a szükséges munkahelyi változást. Az országos családtervezési program keretében az a gyakorlat alakult ki, hogy a családtervező nő már a három hónapos felkészülés során bejelenti az üzemorvosnak családtervezési szándékát. Az üzemorvos ezt követően az illetékes gazdasági vezetőkkel együttműködve előkészíti, majd az első kimaradó havivérzéstől kezdve elintézi az asszony áthelyezését veszélytelen munkakörbe. Valószínűleg ez az optimális megoldás, egyrészt mivel a terhesség első két hetében még nem alakul ki magzati ártalom, másrészt így a legkisebb a nődolgozók munkakiesése is.

Végül itt szeretnék kitérni egy fontos tudnivalóra. Sokan nemegyszer még a szakemberek is összekeverik az utódok örökletes (genetikai) és magzati (teratológiai) ártalmait. Az előbbi a szülők ivarsejtjeinek örökletes anyagágban, génjeiben és kromoszómáiban végbement változás (mutáció) következménye, és a generációk hosszú során átöröklődhet. Az utóbbi a terhesség alatt, a méhen belüli fejlődő magzatot ért külső eredetű ártalom, amely épp ezért sohasem öröklődik. E fejezetben az utóbbi ártalmakkal foglalkoztunk. Az ilyen károsodással születettek utódaiban tehát nem tartani ismételt előfordulástól.

Ami a terhesség alatt tilos: a dohányzás, a szeszesital- és a drogfogyasztás.

Az elmúlt évtizedekben éppen az életszínvonal javulásával párhuzamosan jelentősen emelkedett a dohányzás és a tömény szeszes italok fogyasztása. A terhesek között sem ritka a dohányos. Sokan az italozástól sem tartózkodnak, mindezzel pedig éppen az anyaság társadalmi tisztelettel övezett szerepére való alkalmasságukat kérdőjelezik meg. Hadd utaljak itt egy furcsa jelenségre! Évente sok száz rettegő terhes keresi fel az orvost veszélyesnek vélt külső hatások, például torokgyulladás vagy Sumetrolim-szedés vélt magzati ártalmassága miatt. Gyakran nem könnyű meggyőzni őket ezek veszélytelenségéről. Ezt követően pedig megnyugodva, minden különösebb félelem vagy lelkiismeret-furdalás nélkül rágyújtanak egy cigarettára.

Már szóltunk a dohányzás káros következményeiről a nemzőképesség, illetve a gyermekvállalásra való alkalmasság tárgyalásakor. Érdemes külön elemezni negatív szerepét a terhesség és a magzat vonatkozásában is.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?