Az életveszélyes légúti gyulladások

Valamennyi csecsemő- és gyermekkori betegség közül leggyakoribbak a légzőszervek heveny fertőzései. Csaknem mindannyiunk gyermeke átesik évente egy vagy több légúti infekción.

Sajnálatos, hogy a csecsemőhalálozás okai között ez a betegség még ma is rangos helyen áll. Szélsőséges esetben a felső légutak (gége, légcső, hörgők) heveny gyulladása kritikus állapotromlást okozhat.

A gége hangszalagok alatti területének gyulladása (laryngitis subglottica) valószínűleg allergiás eredetű. A kiváltó allergén rendszerint vírus. A 6. hónap és a 3. év között fellépő álkrupp néven ismert tünetegyüttes többnyire hirtelen, éjszaka jelentkezik. A hajnaltáji előfordulás esetén, a hosszas fekvést követően a nehezített belégzést ugató köhögés vezeti be. A sírási és beszédhang általában tiszta. A láz nem magas vagy nincs is. Az esetek többségében a már kialakult nyálkahártya-duzzanat nem jár teljes elzáródással.

A spontán rendeződésre hajlamos kórkép javulását jelzi, hogy a sípoló légvételek szűnnek, a szederjes bőrszín rózsaszínné válik, és az oxigénhiány miatti nyugtalanság csökken.

Magas lázzal, nyálfolyással, nyelési nehézséggel, jól hallható belégzési sípolással jár a gége és/vagy a gégefedő heveny gyulladása.

A gyakran az orr-, garathuruthoz csatlakozó betegség esetén a gége duzzadt, vérbő lesz. Néha gennyes, pörkös váladék termelődik, amely a gége amúgy is szűk átmérőjét tovább csökkenti, és a légzést akadályozza, súlyos esetben lehetetlenné teszi. A gyakran vírus-, ritkábban baktériumfertőzés okozta kórkép a hirtelen kialakult rekedtség és a hangadási képtelenség miatt ijesztő lehet.

A légzés előbb hangossá, majd érdessé, hörgővé válik. A légzőizmok erőltetett munkájának jeleként behúzódások jelennek meg a szegycsont és kulcscsont feletti árokban, a bordaközökben és a bordák alatt. Az egyre romló gázcsere jeleként a bőr fakó, majd szederjes lesz. Ha nem érkezik időben a segítség, a gyermek megfulladhat. Az elsősegélynyújtás célja, hogy ülő vagy félig ülő testhelyzet kialakításával javítsuk a légzőtevékenységet. Figyeljünk arra, hogy a gyermek ujjával ne nyúljon a saját torkába, mert a legcsekélyebb mechanikus ingerre (folyamatos nyelési kísérletre is) az elzáródás – gyorsan és váratlanul – teljes lehet!

A pánikba esett szülő magatartásával megijeszti gyermekét, amely az állapot további romlását fokozhatja. E helyzetben nyugodtnak kell mutatkozni, bár ez a legnehezebb feladat.

Hideg pára belélegeztetésével sokat javulhat a gyermek légzése. A gyermek elhelyezését szolgáló szobában folyamatosan biztosítsuk a levegő magas páratartalmát párásítóval, vagy úgy, hogy nedves törölközőket helyezünk az ágy mellé!

A fentieknél még fontosabb, hogy a szülő időben felismerje e betegségcsoport tüneteit, és haladéktalanul hívjon segítséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?