A betegség okozta lelki zavarok még a testi kellemetlenségeknél is nagyobbak, főleg ha látható helyen vannak a piros hámló felületek. A pikkelysömör olyan nem fertőző, gyakran előforduló, krónikus és nem gyógyítható betegség, amely akkor alakul ki, amikor az immunrendszer hibás jelzéseinek következtében a bőrsejtek túl gyorsan, a szokásos 28-30 napos ciklus helyett 3-4 naponként regenerálódnak. Október utolsó előtti napján volt a pikkelysömör elleni harc világnapja.
Az életet nem veszélyezteti, de...
Ki kaphatja meg ?
A betegség minden embert megtámadhat. Bár bármely életkorban kifejlődhet, leggyakrabban a 15-35 év közötti személyeket sújtja. Számos jól elkülöníthető típusát különböztetjük meg, amelyek nem csak megjelenési formájukban különböznek, hanem eltérő kezelést is tehetnek szükségessé.
A bőr elváltozásával járó pikkelysömörfajták
Foltos (plakkos) pikkelysömör (a pikkelysömöresetek 75-80%-a): Ez a pikkelysömör leggyakoribb formája. Ezt a fajtát kiálló, megvastagodott vörös bőrterületek jellemzik, amelyeket ezüstfehér hámlós réteg borít. Leggyakrabban a térden, könyökökön, fejbőrön, a fülek mögött, a keresztcsonton, a köldökön, a farpofák között és a nemi szervek tájékán jelenik meg.
Pöttyös (guttate) pikkelysömör (az összes pikkelysömöreset 15-20%-a): A betegség ezen formája leggyakrabban gyermekekben fordul elő. Csepp alakú, nagyon vékony, változó átmérőjű pikkelyekből álló kiütések jellemzik, amelyek nagy része a törzsön és néha az arcon található.
Pusztuláris pikkelysömör (az összes pikkelysömöreset 2%-a): A pikkelysömör nehezen kezelhető, ritkább formája, amely általában idősebb betegekben fordul elő.
Eritrodermikus pikkelysömör (a pikkelysömöresetek 1-2%-a): Ezt a betegségtípust gyulladt kiütések jellemzik, amelyek a testfelület nagy részének vagy akár az egész testfelületnek a vörösödésével járnak együtt.
A fejbőr pikkelysömöre (a pikkelysömöresetek kb. 50%-a): Ez plakk típusú pikkelysömör. A pikkelysömör vastagsága miatt nagyon nehezen kezelhető.
u Inverz pikkelysömör: A pikkelysömör ezen fajtája általában testhajlatokban, ráncokban (pl. a hónaljban, az ágyékban, megereszkedett mellek alatt, és súlyosan elhízott személyek bőrhajlataiban) fordul elő.
A bőrt nem érintő elváltozások
Pszoriatikus ízületi gyulladás (a pikkelysömöresetek körülbelül 23%-a): Az ízületi gyulladás olyan típusa, amely elsősorban a kéz, a láb vagy a nagyobb ízületek, pl. a térd, a csípő, a könyök és a gerinc gyulladásával és megduzzadásával jár. Merevséget, fájdalmat és ízületi károsodást okozhat. A pszoriatikus ízületi gyulladás a legtöbb esetben pikkelysömörrel jár együtt.
A köröm pikkelysömöre (az esetek akár 50%-a [a pszoriatikus ízületi gyulladásban szenvedők 80%-a]): A betegség ezen fajtáját a körmökön található nagy, mély, szabálytalan elhelyezkedésű lyukak jellemzik. Egy tanulmány szerint a pikkelysömör a betegek 4%-a esetében először ebben a formában jelentkezik, de a körmök elváltozása előbb-utóbb a legtöbb betegnél bekövetkezik.
Diagnosztizálása
A pikkelysömör vérvizsgálattal nem diagnosztizálható. Az orvos a diagnózist általában az érintett bőrfelület vizsgálata alapján állítja fel. Ritkább esetben kivágják a pikkelysömör által érintett bőr egy kis darabját, és azt vizsgálják meg mikroszkóp alatt.
A pikkelysömör oka
Bár a pikkelysömör leírása a bibliai idők óta ismert, nem tudjuk pontosan, mi okozza. A legtöbben úgy vélik, hogy a betegség kialakulásában genetikai okok is szerepet játszanak. A stressz, a bőr sérülései, bizonyos gyógyszerek és fertőzések is kiválthatják vagy súlyosbíthatják a pikkelysömört.
Sok éven át úgy gondolták, hogy a pikkelysömör elsősorban a bőrsejtek betegsége. Később azonban észrevették, hogy az immunrendszer működését elnyomó különböző gyógyszerek hatására javult a betegek állapota. Azt is megfigyelték, hogy a T-sejtek működését gátló ciklosporin hatékony a pikkelysömör kezelése során. Mára bebizonyosodott, hogy a T-sejtek jelentős szerepet játszanak a betegség kialakulásában. (e-k)
Szlovákiában is…
Szlovákiában tizenegy éve létezik az a polgári társulás, amely a pikkelysömörben szenvedők életminőségének javítását tartja szem előtt. Országszerte 7 klubja működik, évente háromszor jelenteti meg Helios című tájékoztatóját. A polgári társulás sürgeti a pikkelysömör kezelésének korszerűsítését, tanácsokat nyújt a betegeknek, szemináriumokat rendez. A klubokban szakemberek adnak tanácsot a betegeknek, s arra törekszenek, hogy megváltozzon a betegség társadalmi megítélése.
Tények a pikkelysömörről
A pikkelysömör krónikus betegség, amely a világban minden ötvenedik embert érint.
A betegség nem fertőző, mástól nem lehet elkapni.
Lehet fájdalmas, járhat viszketéssel, lehet vizuálisan taszító, és okozhat elkeseredést. Emberek életét romba döntheti.
A pikkelysömör általában az ízületeket, a végtagokat és a fejbőrt károsítja, de bármely testrészen előfordulhat, sőt az egész testre is kiterjedhet.
A pikkelysömör jelenleg nem gyógyítható.
A betegség tünetei hatékony gyógyszerekkel korlátok között tarthatók. Nincs azonban olyan gyógyszer, amely minden beteg esetében hatásos. A betegek lelki-közösségi igényeit a kezelés során sokszor nem veszik figyelembe.
A betegek csaknem negyedében idővel a pszoriatikus ízületi gyulladás is kialakul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.