A magzati létben finom nyálkahártya zárja el a könnyelvezető csatorna orrbeli nyalását. A könnycsatorna megnyílása a születés előtti hetekben vagy éppen napokban következik be, ami lehetővé teszi, hogy a termelődő könny az orrba vezetődjék.
Az egyik szeme sír…
Az első napokban
Ha a termelődött könny elvezetése akadályozott, akkor annak mennyiségétől függően az érintett szem „könnyben úszik”, vagy a könny a szemhéjszélen kifolyik, és a baba arcára csorog. A könnyezés már az élet első napjaiban észlelhető, de megeshet, hogy csak egy-két hét múlva jelentkezik az egyik vagy ritkán mindkét szemen.
A könnyutakban kialakult pangás miatt a könnytömlő hamar befertőződik. A bekövetkezett gyulladást jelzi, ha néhány nap múlva gennyes váladék jelenik meg a belső szemzugban.
A váladék leginkább reggelre gyülemlik fel, és a szemhéjak öszszetapadásához vezet. A könnytömlő megduzzad, kiemelkedik, és ha ujjal megnyomkodjuk, a könnypontokon át bőséges váladék, illetve genny ürül.
Spontán megszűnik
A dugulást okozó nyák az orrcsatornára gyakorolt enyhe nyomással többnyire eltávolítható. Ha ez nem jár eredménnyel, akkor szükségessé válik a könnycsatorna átmosása. A veleszületett szűkület általában három-hat hónapos korig spontán megszűnik. Ha naponta kétszer ujjbeggyel az orrgyökök magasságában enyhe masszírozást végzünk, a gyógyulás folyamata gyorsítható. Sebészeti beavatkozást, csatornatágítást csak nagyon ritkán kell végezni. Ha az elzáródás az orrba való beszájadzást érinti, az ujjbegygyel a könnytömlőre gyakorolt enyhe nyomással többnyire átszakítható, így a csatorna átjárhatóvá tehető. Ha a beavatkozás sikertelen, szükségessé válhat a szondával való áttörés. A könnycsatorna bármilyen rendellenességének gyanúja esetén mindenképpen indokolt az antibiotikumot tartalmazó szemcseppek adása.
Tanácsok
A könnycsatorna-dugulás gyakori, de többnyire spontán és szövődménymentesen gyógyuló rendellenesség.
A szemcsepp megválasztását és a könnycsatorna masszírozását a gyermekorvosra is bízhatjuk.
A gennyes váladékot az orrgyöktől a külső szemzug irányába haladva, hideg vízzel átitatott vattával kell letörölni.
Napi legalább 5 alkalommal kell a szemcseppeket adagolni. A művelethez az alsó szemhéjat lehúzzuk, és a cseppet a keletkezett tasakba cseppentjük.
Újszülöttnél elég, ha két ujjal széthúzzuk a szemhéjakat, és a szemrés külső vagy belső zugába csöppentünk. Ha az orrgyök duzzadt, esetleg piros, akkor azt meleg vizes vattával beborogatjuk, és enyhe nyomással az orrnyalás felé masszírozzuk.
Eredménytelenség esetén az elzáródás okának tisztázása és a szükséges beavatkozás elvégzése a szemorvos hatáskörébe tartozik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.