Az egyensúlyérzék fejlesztése – otthon

Kétségtelen, az egyensúlyérzék fejlesztése gyermekkorunkban alapozódik meg, azonban felnőttkorban sem hanyagolható el.

Jól összerendezett mozgással elkerülhetők a háztartási balesetek, ráadásul az alábbi gyakorlatok elvégzése után testünk-lelkünk felfrissülhet.

Mai életformánk különösen igényli a mozgást. Ellenkező esetben szervezetünkben lerakódnak a salakanyagok, testszerte elmeszesedhetnek az érfalak. Egyensúlyi állapotban megváltozik a szervezet vérellátása, ez hat az anyagcserére, a vegetatív idegrendszerre, a hormonrendszerre tehát az egész test szabályozására.

A koordinált izommozgáshoz az izomrendszert egyensúlyban, edzésben kell tartani. Az idegtónus fokozása hat az izomtónusra, a keletkező vérbőség a keringési rendszert javítja. Ha nem megfelelő az izomtónusunk, rossz a vérkeringésünk, ennek gyakori következményei a végtagfájdalom és különféle mozgászavarok. Ettől pedig rossz lehet a közérzetünk.

Kutatók megfigyelték, hogy a figyelemzavar szoros összefüggésben van az egyensúlyrendszerrel. A jól mozgó ember nem szédül, elkerülheti a háztartási baleseteket, könnyebben teljesít a munkahelyén vagy az iskolában, mivel szellemileg is frissebb. Kísérletekkel igazolták: a kisgyerekeknek nemcsak az észjárásuk fürge, ezzel együtt a fejmozgásuk is intenzívebb, mint a felnőtteké. Egyszerű a magyarázat: a mozgástól jobb az agy érellátása, ez pedig fokozza a szellemi teljesítőképességet.

Sok felnőtt főleg negyvenen túl szeretné, ha több dologra futná energiájából, teljesítőképességéből. Alábbi tornánkkal ez is elérhető.

Az egyensúlyérzék fejlesztésére szolgáló gyakorlatok két nagy csoportját különböztetjük meg: dinamikus és statikus mozgássorokat. Az előbbibe tartoznak a forgások, futások, pörgések, nagyobb teret igénylő helyváltoztató mozgások. Az utóbbiak közé pedig az úgynevezett tartásos gyakorlatok, amikor egy pozíciót kell hosszabb ideig tartani, így a tornához kisebb tér is elegendő.

Lehetőleg reggel tornázzunk, így egész napra garantált a jó közérzetünk, frissességünk. Ruhánk legyen kényelmes, szükség esetén lazítható. Naponta tíz percet érdemes rászánni a tornára, amelyet célszerű változatosan összeállítani. Az itt leírt gyakorlatok előtt feltétlenül melegítsünk be, ennek az a célja, hogy pulzusszámunk megemelkedjen. Fussunk helyben, szökdeljünk, csináljunk néhány lábemelést, fejkörzést. A megadott feladatsor végén pedig ne feledkezzünk meg a levezetésről, erre kiválóak a légzőgyakorlatok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?