A betegek között nem kis aggodalmat váltott ki, hogy elterjedt a hír: bizonyos gyógyszerek hamarosan beszerezhetetlenekké válhatnak. Jogos a félelem, vagy csak rémhírről van szó? – kérdeztük Szádocká Teréziát, a Generikus és Bioszimiláris Gyógyszerek Gyártói Szövetségének (GENAS) elnökét.
Az a legfontosabb, hogy bízzunk a gyógyszerészben
A generikus és bioszimiláris gyógyszerek gyártói hosszabb ideje hangsúlyozzák, hogy Szlovákiában a generikus és bioszimiláris gyógyszerek térítésének tekintetében szigorú, túlszabályozott árpolitika érvényesül, ami sajnos gyógyszerhiányhoz vezet. Néha a kiesés rövid ideig tart, de előfordulhat, hogy a beteg hoszszabb ideig nem tudja beszerezni megszokott gyógyszerét. Ha az állam az energiaválsággal összefüggő magas inflációt figyelembe véve nem vezet be konkrét intézkedéseket, a gyógyszerkiesés sokkal nagyobb méretű lehet.
Ha ténylegesen bekövetkezik ez a helyzet, milyen következményei lesznek?
Abban az esetben, amikor hasonló hatóanyagú, de más regisztrált gyógyszer létezik és kapható a gyógyszertárban, a gyógyszerész generikus készítményt ajánlhat. Tudni kell, hogy a beteg ugyanolyan jó minőségű, hatásos és biztonságos gyógyszert kap, csak más a neve.
Mi vezetett ehhez a helyzethez?
El kell mondani, hogy Szlovákia nem önellátó gyógyszerekből, csaknem kizárólag az ország határain kívül gyártott gyógyszerekre van utalva. Az anyavállalatok már kimerítették a belső megtakarítási lehetőségeiket, ezért a növekvő inflációval és energiaválsággal kapcsolatban elkerülhetetlen a generikus és bioszimiláris gyógyszerek árának emelése. A külföldi gyógyszer gyártók szlovákiai fióküzemei nagy erőfeszítéseket tesznek, hogy biztosítsák a generikus és bioszimiláris gyógyszerek rendszeres szállítását. A kormány infláció és energiaválságkezelése meg tudná akadályozni, hogy Szlovákiában ne legyen gyógyszerhiány.
Mi a megoldás? Hogyan lehet enyhíteni a következményeket?
A kialakult gazdasági helyzetre való tekintettel indokolt az egészségügy kiegészítő finanszírozása és a gyógyszerkiadások ellenőrzése hatékony mechanizmusainak kidolgozása.
Mit tegyen a beteg, ha a felírt gyógyszert nem tudja beszerezni?
Több lehetőség is van. A legfontosabb, hogy bízzunk a gyógyszerészben, aki ha az előírt gyógyszer nem kapható, a legmegfelelőbb megoldást javasolja a generikum formájában. A másik lehetőség az, hogy az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet honlapján (www.sukl.sk) utánanézünk, hogy az előírt gyógyszer hosszú távú vagy átmeneti kieséséről vane szó.
Mi mit jelent?
A generikus gyógyszerek a már lejárt szabadalmi védettségű vagy szabadalmi védettség alá nem eső originális termékekkel azonos értékű készítmények. E készítmények az originális termé-kekkel megegyező hatóanyagokat tartalmaznak.
A bioszimiláris gyógyszer olyan, biotechnológiai úton előállított termék, amelyet úgy fejlesztettek, hogy az rendkívül hasonló le-gyen egy, már forgalomba hozott biotechnológiai gyógyszerhez (a referenciatermékhez). A bioszimiláris gyógyszerek és a referen-ciatermékek között minőség, biztonságosság vagy hatékonyság szempontjából nincsen számottevő különbség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.