Átkozott koleszterin?

Az érelmeszesedés szinte már népbetegség. Különösen veszélyes, ha a szív és az agy vérellátását rontják a beszűkült erek. Ezért az állapotért elsősorban a koleszterint tartják felelősnek. De mi is a koleszterin, hogyan károsítja az érfalat, és mit lehet tenni ellene?

A koleszterin a szervezet működésében nélkülözhetetlen anyag. Fontos szerepe van a sejthártyák felépítésében, részt vesz a szénhidrát-anyagcserében, több hormon, továbbá a D-vitamin előanyagának alkotórésze. Veszélyessé akkor válik, ha lerakódik az érfalra. De miért rakódik le? A jóléti társadalmakban a lakosság meglehetősen egészségtelenül táplálkozik. A gyerekeket agyonetetik csokoládéval, csipszekkel és egyéb csemegékkel, amelyekben nemcsak a cukor sok, hanem a zsiradék is. ĺgy nem csoda, hogy már tízéves korban elkezdődhet egy nagyon vékony, fátyolszerű anyag lerakódása az érfalakra. A huszadik életévtől már kisméretű lapos lerakódások, úgynevezett plakkok képződhetnek. Ezek a kor előrehaladtával egyre nagyobbak lesznek. Gátolják a véráramlást, vérellátási zavar keletkezik a szervezetben. Még súlyosabb esetben az ér elzáródik. Ha ez a szívet ellátó koszorúérben történik, szívinfarktus keletkezik, ha az agyban, akkor agyi keringési zavar. Itt egy másik gond is előfordulhat. A meszes ér fala rugalmatlan, magas vérnyomás esetén el is pattanhat. Ilyenkor agyvérzésről beszélünk.

A vérzsírok (lipoproteinek) csoportjába tartozó koleszterin különféle fehérjékhez kapcsolódva szállítódik az érrendszerben. Az alacsony sűrűségű LDL koleszterin a veszélyesebb, mert ez rakódik le az érfalra, a magasabb sűrűségű HDL koleszterin azonban hasznos: oldja a plakkot. A tojásban és a szójában például sok olyan anyag (lecitin) van, amely emeli a HDL koleszterin szintjét. A tojás, bár koleszterintartalma magas, mégsem anynyira veszélyes, mint gondolnánk. Meg kell jegyezni, tojásügyben nincs egyetértés. Az orvosok egy része szerint a tojássárgája nem fogyasztható érelmeszesedéskor. A másik tábor viszont úgy érvel: igaz ugyan a magas koleszterintartalom, de ez mégsem veszélyes. A lecitin ugyanis elősegíti a HDL koleszterin képződését és védi az érfalakat. Ugyancsak emelkedik a HDL koleszterin mennyisége fizikai aktivitás és C-vitamin hatására. Érdemes megjegyezni, hogy koleszterin csak állati eredetű táplálékban van, ezért ha étrendünkben növeljük a zöldség, gyümölcs arányát, csökkenthető az érelmeszesedés kockázata. Diétával befolyásolható a koleszterinszint, de gyógyszeres kezelés is indokolt lehet. Az erek, különösen a legvékonyabbak, azaz a kapillárisok falainak védelme szempontjából nagyon fontos a C- és P-vitamin. Az utóbbi nagyobb mennyiségben a citruszfélék héjának felső, fehér részében található.

Szúrós gyöngyajak Leonorus cardiaca

A szúrós gyöngyajak a szárazabb réteket kedveli, de akácerdőkben is előfordul. Akár száznyolcvan centiméter magasra is nőhet. Teája érelmeszesedés és szívtájéki panaszok ellen hatásos. Egy teáskanál gyöngyajkat leforrázunk, majd kihűlésig állni hagyjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?