Anyatejből is kimutatható a daganat

mellrák

Először mutatták ki, hogy az emlőrákos betegek anyateje sejtmentes rák-DNS-t, úgynevezett keringő tumor-DNS-t (ctDNS) tartalmazhat.

Ez a ctDNS úgynevezett folyékony biopsziával kimutatható az anyatejben, és a szülés utáni időszakban az emlőrák korai diagnózisának új eszközévé válhat. A kutatás eredményeit most publikálták a Cancer Discovery című folyóiratban.

A terhesség és a szülés utáni időszakban az emlőben bekövetkező élettani változások miatt a daganatokat nehezebb felismerni. Biológiailag a szülés utáni daganatok agresszívabbak, és a nők olyan életkorban esnek teherbe, amikor még nem végeznek lakossági mammográfiás szűrést.

Az utóbbi években kifejlesztették a folyékony biopsziát a húgyhólyagrák diagnosztizálására a vizeletből vagy a fej- és nyaki rákok szűrésére a nyálból. A kutatók úgy gondolták, hogy a daganat közelsége miatt az anyatej alkalmas lehet a rák folyékony biopsziával történő kimutatására. Megállapították, hogy az anyatejben szabadon keringő, tumor eredetű DNS található. A 15 vizsgált beteg közül 13 anyatejmintájában sikerült kimutatniuk olyan mutációkat, amelyek az emlőrákos betegek daganatában is jelen vannak, míg az ugyanekkor gyűjtött vérmintákban csak egy esetben mutattak ki ctDNS-t. A következő lépés az, hogy ezt a nem invazív tesztet nők ezrein végezzék el. A most közzétett eredmények alapján vizsgálatot kezdeményeznek, hogy világszerte 5000 olyan egészséges nőtől gyűjtsenek anyatejmintát, akik olyan mutációkat hordoznak, amelyek növelik az emlőrák kockázatát (BRCA1, BRCA2, PALB2, RAD51C/D). Az emlőrák jellemzően 35-40 éves kor felett fordul elő, ám egyre gyakoribb, amikor fiatalabbaknál alakul ki. Igen eredményesen kezelhető, ám ehhez – ahogy az összes daganat esetén – kulcsfontosságú az odafigyelés, a korai diagnózis. Ehhez otthoni önvizsgálatra, 18 éves kortól évenkénti rákszűrésre (fiatalon UH + tumormarkerek, 40 év felett mammográfia + tumormarkerek: CA 15-3, CA 549, MCA,TPS) van szükség. Természetesen panasz esetén mielőbbi nőgyógyászati konzultáció javasolt!

Tünetek: fájdalmas vagy fájdalmatlan (!) csomó a mellben, hónaljban, ciklustól függetlenül, váladékozás, a bőr vagy a mellbimbó behúzódása.

Rizikófaktor: életkor, genetika (BRCA mutáció), családi halmozódás, hormonterápia (pl. IVF, klimax kezeléséhez használt hormonok), dohányzás, nők, akik nem szültek/ szoptattak vagy az első gyermeküket 30 év felett szülték.

(egeszsegkalauz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?