AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL

Segíthet a gombakivonat
Egy gombából nyert kivonat, amelyet Kelet-Ázsiában évszázadok óta használnak a gyógyászatban, megállíthatja a laboratóriumi mellráksejtek növekedését, így új fegyver lehet a kór elleni küzdelemben - közölték amerikai kutatók.

Segíthet a gombakivonat

Egy gombából nyert kivonat, amelyet Kelet-Ázsiában évszázadok óta használnak a gyógyászatban, megállíthatja a laboratóriumi mellráksejtek növekedését, így új fegyver lehet a kór elleni küzdelemben - közölték amerikai kutatók. A Phellinus linteus elnevezésű gombafaj rákellenes hatásúnak bizonyult mellráksejtek laboratóriumi vizsgálatakor. A kutatók szerint az AKT nevű enzimet blokkolja, amely a sejtnövekedést irányító jeleket ellenőrzi. A kínai, koreai és japán orvoslásban is ismert gomba tumorellenes hatását korábban már bőr-, tüdő- és prosztatarák sejtjeivel szemben is kimutatták. A mostani, mellráksejteken végzett kutatás azonban az első, amikor a hatásmechanizmust is kezdik megérteni a tudósok. Daniel Sliva, az indianapolisi Metodista Kutatóintézet munkatársa elmondta, hogy a gomba kivonata csökkentette az új ráksejtek ellenőrizetlen növekedését, viszszaszorította agresszív viselkedésüket és elzárta az újonnan kialakuló, a tumort tápláló véredényeket.

Gyümölccsel az infarktus ellen

Aki sok gyümölcsöt eszik, annak kisebb az esélye arra, hogy szívinfarktust kap, viszont a gyümölcsben, zöldségekben gazdag étrend a rosszindulatú daganatok ellen nem véd. Japánban egy hatalmas vizsgálat eredményeit most összegezték: adatait az egyik legnagyobb szakfolyóiratban hozták nyilvánosságra. Az American Journal of Epidemiology című folyóiratban megjelent tanulmányukban a japán kutatók mind a gyümölcsök, mind a zöldségek fogyasztásának jelentőségét igyekeztek tisztázni a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rosszindulatú daganatok kialakulásával kapcsolatban. Cugane Soicsiro és munkatársai 1995-1998 között csaknem 80 ezer, az ország különböző régióiban élő felnőttnek küldtek ki részletes kérdőívet, amely aprólékosan kitért a táplálkozás és az életmód legkülönbözőbb pontjaira is. Az adatok statisztikai értékelése szerint akik sok gyümölcsöt ettek, ritkábban kaptak szívinfarktust, a gyümölcsimádat csaknem 20 százalékkal csökkentette a koszorúér-betegség kockázatát. Ugyanez a zöldségevésre nem mondható el: az nem bizonyult védő hatásúnak. A rosszindulatú daganatok Japánban nem voltak ritkábbak a sok zöldséget, gyümölcsöt fogyasztók körében, ami azért keltett feltűnést, mert több korábbi adat alapján néhány szakember és igen sok vegetáriánus úgy vélte, hogy ez az étrend rákvédő hatású. (MTI-Panoráma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?