AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL

A gyógyító vörös áfonya
Maga a cserje mutatós, élénk, örökzöld leveleivel, piros bogyóival tűnik ki. A hegyvidékek savanyú erdőinek növénye. Különböző kivonatok és tea formájában gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezhető be.

A gyógyító vörös áfonya

Maga a cserje mutatós, élénk, örökzöld leveleivel, piros bogyóival tűnik ki. A hegyvidékek savanyú erdőinek növénye. Különböző kivonatok és tea formájában gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezhető be. A leveléből főzött teát a húgyhólyag kezelésére, köszvény és reumás bántalmak ellen, a bogyójából készített zselét torokgyulladás és megfázás gyógyítására használták. A piros bogyó nyersen is finom csemege, de süteményöntetet, befőttet, lekvárt, cukorkát, szirupot, ecetes savanyúságot és bort is készítenek belőle. A növény 3-5 százalék arbutin nevű flavonglikozidot tartalmaz, amelyből a gyógyszeripar bélproblémák kezelésére ajánlott készítményeket gyárt. Vérnyomáscsökkentő, keringésjavító, sejt- és érfalerősítő, összehúzó, vizelethajtó, antibakteriális és köhögéscsillapító hatása van. A leveleiből készített főzet húgyúti fertőtlenítő, vesetisztító hatású. A vesekő és a húgyhólyagban előforduló homok kialakulásának megelőzésére, valamint méregtelenítésre alkalmazzák.

Csábító csoki

Úgy hitték, hogy az inka királyok illata, a csokoládé gyógyító erővel bír. Hajdan patikában lehetett kapni, görcsoldónak, közérzetjavítónak, élénkítőnek rendelt az orvos. Ma több mint tízezerféle kapható a különleges csemegéből, amely valóban jól hat a hangulatunkra. Érdemes takarékosan adagolni, mert bár kis mennyiségben orvosság, mértéktelenül habzsolva érvényesül nemkívánatos mellékhatása: elhízunk tőle.

Napi egy pohár paradicsomital

Valójában nem is nehéz csökkenteni a „rossz” koleszterinszintjét. Naponta igyon meg egy pohár paradicsomlevet! A nyers paradicsom ideje ugyan nem most van, de a püré, vagy a házilag készített paradicsomital is ugyanazt a szolgálatot teszi: jobb lesz tőle a vérkeringése, és jobban működik majd a szív.

A kenyér vesekövet okoz?

A gabonamagok külső héja sok oxalátot tartalmaz, amelyekből vesekövek képződhetnek. Akinél gyakran termelődik vesekő, jól teszi, ha csökkenti a kenyérfogyasztást, valamint kevesebb müzlit és egyéb gabonaételt eszik. A Bonni Egyetem a következő gabonafajták összoxalát-tartalmát is meghatározta (100 g mennyiségre):

Búzafajták: triticum aestivum 526 mg; kamut triticum polonicum 55,6 mg; búzacsíra 359 mg.

Búzaételek: bulgur 69,2 mg; kuszkusz 65,2 mg; quinoa 185 mg; szójapehely 218 mg. (Forrás: Cs. L., term.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?