FÉNYVÉDŐ FAKTOR
A 100-as fényvédő faktor sem biztosít teljes védelmet a bőrnek. A 10-es faktor kb. 90 százalékos, a 20-as 96-os védelmet nyújt az UV-sugarak ellen. Javaslat: az első napokban 8-20-as faktorú krémmet használjunk, aztán lassan csökkenthető a faktorszám.
AMIT A NAPOZÁSRÓL TUDNI KELL
A 100-as fényvédő faktor sem biztosít teljes védelmet a bőrnek. A 10-es faktor kb. 90 százalékos, a 20-as 96-os védelmet nyújt az UV-sugarak ellen. Javaslat: az első napokban 8-20-as faktorú krémmet használjunk, aztán lassan csökkenthető a faktorszám.
AZ INFRAVÖRÖS SUGÁRZÁS
Az infravörös sugarak csak fokozzák az UV-sugarak káros hatását. Melegben kitágulnak a véredények, megszaporodhatnak a vörös erecskék. A napozókrémben lévő mikropigment segítséget nyújthat. Ez visszaveri az UVA-, az UVB- és az infrasugarakat, védőpajzsként hat.
TAKARÉKOSKODJUNK-E A NAPOZÓKRÉMMEL?
A napozókrémmel nem szabad spórolni. Sőt alaposan be kell kenni a bőrt, hogy a szűrőanyag egyenletesen szétterüljön. A bőr leggyakrabban a homlok, az orr, a dekoltázs, a vállak és a térd területén sül le.
A NEDVES BŐR KÖNNYEBBEN LEBARNUL?
Mihelyt a bőr vízzel kerül érintkezésbe, felduzzad és érzékenyebben reagál a napra. A nedves felső bőrréteg fényáteresztő és a vízben oldódó UV-szűrő kimosódik a bőrből. Tengeri fürdőzés után ajánlatos édesvízzel lezuhanyozni, majd alaposan szárazra törölni a bőrt, s csak ezután szabad bekrémezni.
MI A NAPOZÁS KEDVEZŐ HATÁSA?
Helyesen adagolva a nap erőssé teszi a bőrt. Ahhoz, hogy elegendő D-vitamin termelődjön, a bőrnek szüksége van a napsugárra. Ehhez elég napi 10 perc. A D-vitamin szabályozza a kalciumháztartást, hatására a csontok erősebbek lesznek (ez a gyermekeknek és a 40 év feletti nőknek különösen fontos). A napfény által az immunrendszer is erősödik.
AZ ÖNBARNĺTÓ KRÉMEK
Speciális cukorvegyület-tartalmuk miatt csak a felső bőrréteg szarusejtjeit színezik meg. Vannak önbarnító krémek, amelyek fényvédő faktort is tartalmaznak.
A VITAMINOK NAPVÉDŐ HATÁSA
A C-, az E-vitamin és a béta-karotin bizonyítottan védelmet nyújt a szabad gyökök ellen A sejtromboló molekulák többek közt intenzív UV-sugárzás által keletkeznek. A vitaminok behatolnak a sejtbe és természetes védőpajzsot képeznek. E vitaminokat számos napozókrém tartalmaz. C-vitaminban a friss gyümölcsök és zöldségek gazdagok. A béta-karotin bevehető kapszulában. Javasolt napi mennyiség 30-50 mg. Szedését legalább 6 héttel a szabadság előtt el kell kezdeni.
MIKOR NAPOZZUNK?
15 óra után is lehet barnulni, lényegesen egészségesebben és kíméletesebben. Délután az UV-sugárzás intenzitása 20 százalékkal gyengébb, mint déli 12 órakor.
NAPOZÁS ÁRNYÉKBAN
Még napernyő alatt is 50 százalékos az UV-sugárzás erőssége. A homok, a víz, a fű, a beton visszaveri a fényt. A teljesen beborult égen is áthatol kb. 80 százaléknyi sugárzás. Félárnyékban is óvatosan napozzunk, különösen a déli órákban. S hogy mennyi napozás engedélyezett? Tűző napon félóránál ne többet és évente maximum 50 alkalommal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.