Öt évig tartó küzdelem után március közepén végre megnyílhatott Nyitrán a Szent Bernadettről elnevezett hospic, vagy ahogy az alapító Egyházi Karitászban hívják, a nyugalom és megbékélés háza.
Amikor lassan minden elmúlik…
„A hospice nem kórház, ahol gyógyítanak és akut problémákat látnak el, de nem is szociális intézmény, ahol a hozzátartozók elhelyezhetik az állandó ápolásra szoruló családtagot. Ennek az intézményrendszernek az alapfilozófiája az, hogy a földi létük utolsó szakaszát élő betegeket segítse, emberhez ,méltó ellátást biztosítson, enyhítse testi fájdalmaikat és megnyugtassa háborgó lelküket” – tudjuk meg a nyitrai hospice vezető orvosától, Margita Lobotkovától, aki évtizedekig a nyitrai kórház onkológiai osztályán dolgozott. Bőven van tehát tapasztalata a rákos betegekkel és azzal is, hogy a lelki támasz, a nyugodt, barátságos környezet sokszor többet jelent számukra, mint az időnként már tehetetlen orvostudomány. „Sokukért mi sem tehetünk többet, mint, hogy enyhítjük a fájdalmaikat, de a puszta tény, hogy mindig ott vagyunk mellettük, amikor szükségük van ránk, nagyon sokat segít nem csak a kínok legyőzésében, de annak elfogadásában is, hogy a napjaik meg vannak számlálva” – mondja a doktornő, aki egyelőre harmadmagával látja el a betegeket. Az orvosokon és a pszichológuson kívül nyolc nővér dolgozik állandóan a hospicban – szinte minden betegre jut egy, hiszen ezek a súlyos esetek állandó felügyeletet igényelnek. A közeljövőben a nyugalom és megbékélés nyitrai házába egy pap is beköltözik, aki az épülethez tartozó kápolnában rendszeresen végez majd istentiszteleteket, de a betegekkel is elbeszélget, gyóntat, feladja az utolsó kenetet.
A hospice-ban való elhelyezést a kezelőorvos ajánlására a hozzátartozók is kérhetik, a felvételről az ottani orvosok döntenek. Bár az ápolást térítik az egészségbiztosítók, ez az összeg korántsem fedezi a valódi költségeket, ezért – az egyes családok lehetőségeihez mérten – adományokat is elfogadnak. „A hozzátartozókra bízzuk, hozzájárulnak-e az ellátáshoz, egészen biztos, hogy az anyagi szükség nálunk nem lesz kizáró ok. Viszont nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a felvétel előtt elbeszélgessünk a családtagokkal, mert nekik is tudniuk kell, mit várhatnak tőlünk, és mit kellene vállalniuk. A hospice nem azoknak való, akik meg akarnak szabadulni a sok gondot, terhet jelentő betegtől, hanem azoknak, akik ugyan megfelelően nem tudják már otthon ellátni, de továbbra is kapcsolatot akarnak tartani vele és végigkísérik élete utolsó stációin” – mondja Lobotková doktornő, aki szerint a művelt, betegségük minden részletét ismerő páciensekkel a legnehezebb a dolguk. Az egyszerű emberek könnyebben belenyugszanak a megváltoztathatatlanba, a vallásosak a hitükbe kapaszkodnak, de akinek semmi nem marad, csak a rengeteg kérdés, az nagyon nehezen távozik. „A pályám során nagyon sok haldoklót láttam, de máig sem tudom, mi a helyes: az, ha tudják, mi a bajuk és, hogy menthetetlenek, vagy az, ha eltitkoljuk az igazságot. Betege válogatja, ki mit tud elviselni, de a tapintat, az, hogy hagyjunk némi reménysugarat, nagyon fontos, Hazudni nem szabad, de a teljes igazságot sem kell mindig elmondani, mert lehet, hogy ezzel a beteget maradék erejétől is megfosztjuk.”
A messziről érkezett hozzátartozók számára szálláslehetőséget is biztosítanak a hospicban. Ha családtagjuk egyágyas szobában van, akkor nála is alhatnak, ha többágyas szobán helyezték el, akkor vendégszoba áll a rendelkezésükre, egy éjszakára száz koronáért.
A betegszobákon és az említett kápolnán kívül az épületben kandallós társalkodó, kis cukrászda, könyvtár és a járóképes betegek számára konyha is van, ami pedig különösen fontos, minden szoba a teraszra nyílik. A betegség ugyanis nem kell, hogy automatikusan, bezártságot, elszigeteltséget jelentsen. „Az hogy mások emberszámba vegyenek, legyen valami kapcsolatunk a külvilággal és megőrizhessük a méltóságunkat, életünk utolsó pillanatáig fontos” – hangsúlyozza Margita Lobotková. „Itt minden ember egy külön történet a maga végigküzdött évtizedeivel, örömeivel és fájdalmaival – ha így nézünk rájuk, másként látjuk őket, és ezt ők is érzik. Amikor lassan minden elmúlik, ez a legtöbb, amit egy embernek adhatunk.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.