Tegyük a szívünkre a kezünket: még velünk, felnőttekkel is előfordul olykor-olykor, hogy kedvetlenül turkálunk az előttünk levő ételben, és nem aggódunk különösebben e dolog miatt. Egészen más azonban a helyzet, ha gyermekünk teszi ugyanezt. Bár az étvágy hiánya akár egy betegség tünete vagy előjele is lehet, ne felejtsük el: egy egészséges gyerek is lehet rossz evő!
Amikor a gyermek rossz evő
Tilos a kényszer!
A döntő kérdés: gyermeke az életkorának megfelelően növekedik és gyarapodik, eleven és játékos-e. Ha nem tűnik betegnek, nem kell aggódnia egy-egy kihagyott étkezés vagy az utolsó meghagyott falatok miatt. Jó tanács, hogy soha ne kényszerítse evésre gyerekét! Ha étvágytalansága miatt valamilyen betegséget gyanít, kérje a gyerekorvos segítségét. De mindenekelőtt fontolja meg: valóban „túl keveset” eszik a kicsi? Jegyezze fel az általa elfogyasztottakat. Sok laktató tejet iszik? Gyakran eszik a főétkezések között? Nem nassol-e túl sok édességet – esetleg titokban. Ugyanakkor voltak, vannak és lesznek is notórius „rossz evők”, akik a relatív értelemben kevés elfogyasztott táplálék ellenére is élénkek és jól fejlődnek.
Az ivás fontosabb
Más a helyzet, ha a gyerek étvágya a korábbiakhoz képest huzamosan csökken. Az étvágytalanság előjele vagy kísérője lehet egy-egy betegségnek. Ekkor az orvosnak kell kiderítenie: komoly okról van-e szó. Gyerekeknél a legenyhébb megbetegedés is elveheti az étvágyat. Akut betegségnél a szokásos tápanyagfelvétel akár abba is maradhat egy időre, de a folyadékkal más a helyzet! Egy gyereknek mindig kell innia! Ha lázas, akkor még a szokásosnál is többet. Betegségnél próbálkozzon vitaminokban gazdag gyümölcslevekkel vagy jóízű gyógyszertári vitaminkészítményekkel – az étvágytalanság miatt ugyanis elégtelen a vitaminok, az ásványi anyagok és a nyomelemek felvétele. A népgyógyászat számos emésztőnedv-serkentő gyógynövényt ismer. Az articsóka és a pongyolapitypang levele például az epefolyást megindító, a nyál és a gyomornedv kiválasztását serkentő hatóanyagokat tartalmaz.
„Édes” keserű
A legfontosabb növényi étvágygerjesztők keserűek. Miért hozzák meg a „keserű gyógyszerek” az evés utáni vágyat? Az ízérzékelés általuk beindít egy reflexet, ami ösztönzi a nyál- és gyomornedv-kiválasztást. A keserű ízt a nyelvalapon lévő speciális ízlelőbimbókkal érzékeljük. Ezek jelzést küldenek a nagyagyba, amely reflexesen ösztönzi a bolygóideg által a nyált és gyomornedvet termelő mirigyet. Ezzel serkenti az étvágyat, és megkönnyíti az emésztést.
Aromás anyagok előnyben
A gyerekek általában elutasítják az erősen keserű ízeket. A tisztán keserű anyagok, mint a tárnicsgyökér és a keserűfa, „ízjavítás” nélkül bizony szóba se jöhet náluk. Ezek a szerek inkább csak teakeverékek és orvosság alkotórészeként csempészhetők étrendjükbe. Gyerekeknél sokkal jobban beválnak az aromás anyagok: a narancshéj, az angelikagyökér, a benedekfű, az üröm, a kálmosgyökér, melyek kellemes fűszeres-aromatikus ízélményt nyújtanak éteres olajtartalmuknak köszönhetően. Evés előtt 10-20 cseppet adjunk be a tinktúrából vízben vagy teában. A keserű anyagokból készült teát ugyancsak étkezés előtt félórával kell meginni. Jól kombinálható a tárnics az ürömmel és angelikagyökérrel. A tinktúrák a gyerekeknek csak négyéves kortól adhatók! Fontos: a gyerek ne érezze kellemetlennek az étvágyhozó ízét, mert már egy keserű csepp is ösztönzés helyett tönkreteszi az étvágyat. (ba)
EXTRA TIPPEK
Étvágytalanság esetén a szülők segítségére sietnek az aromatikus keserű anyagok:
Keserű narancshéj: tinktúrából 20 cseppet, szirupból 1 teáskanálnyit kell elkeverni vízben vagy teában, étkezés előtt kell adni.
Fehérürömfőzet: 1,5 g = 1 teáskanálnyit egy csészényi (150 ml) forrásban lévő vízzel kell leönteni, 5 percig hagyjuk lefedve állni, majd szűrjük át. Egy csészényit kell belőle elfogyasztani étkezés előtt.
Benedekfű: 1 g = 1 teáskanálnyit egy csésze forrásban lévő vízzel le kell önteni, 10 percre fedjük le, és evés előtt félórával itassuk meg.
Ötletek
Ezerjófű: 2 g (1 teáskanálnyit) 1 csészényi forrásban lévő vízzel kell leönteni, csak 15 perc múlva kell leszűrni. Félórával étkezés előtt kell egy langyos csészényit megitatni a gyerekkel.
Kondurangókéreg: 1 g (fél teáskanálnyit) egy csészényi hideg vízben egy órára áztassuk be. Ezt követően forraljuk fel, majd ha lehűlt, hidegen szűrjük le. Evés előtt félórával kell elfogyasztani.
Természetesen az itt található módszereket felnőttek is bátran használhatják. (M. G., Ideál)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.