Világszerte emelkedik az álmatlansággal küzdők száma. Az amerikai Harvard Egyetemen már az elalvást is tanítják.
Alváslecke kezdőnek, haladónak
A Nature című szaklap szerint emelkedik az álmatlanságban szenvedők száma. Az elmúlt negyedszázad statisztikájából egyértelműen kitűnik, hogy egyre többen alszanak egyre kevesebbet. A személyes kíntól minden érintett menekülne, ám az alvászavar immár társadalmi teher is. Növekszenek miatta a gyógyszerköltségek, csökken a termelékenység, riasztók a félálomban megesett közlekedési balesetek és a kialvatlanság az immunrendszer károsodásához is vezethet.
Az álmatlanság korának nyugtalanító jelenségei arra késztették a Harvard Egyetem néhány pszichológusát, hogy tanítani kezdjék magát az elalvást is. A nemzetközi orvosi szaklapban (Archives of International Medicine) az általuk pszichokognitívnak nevezett módszer első sikeréről is beszámoltak. Az önként jelentkezők 3 hétig, heti 4 alkalommal 30-30 perces ülésen vettek részt. Aztán a telefonos kikérdezés időszaka következett. Mindez az alvásképtelenség pontos okának kiderítését célozta, valamint, hogy milyen szokásoktól kellene megszabadítani az álmatlanságban szenvedő tanítványokat.
Következtetéseiket voltaképpen minden nyugtalanul éjszakázónak ajánlották.
Az említett középkori receptet is újra fogalmazták. Ez most így hangzana: „Ne heveréssz sokáig az ágyban, mindig ugyanabban az időben kelj fel. Akkor is, ha keveset aludtál, és rosszat álmodtál. Ha nem tudsz elaludni, inkább kelj fel és keress valami hasznos elfoglaltságot. A hálószobádat mindig csak alvásra használd“. Ezek alól csak a szexuális tevékenység adhat fölmentést, - igaz, akkor általában nem vagyunk egyedül az ágyban.
Mi kell a jó alváshoz?
Nyugodt környezet, 18 foknál nem magasabb szobahőmérséklettel. Zavaró az ablakokon átszűrődő fény is. De a legfőbb ellenség a tévé, azt száműzni kell a hálóhelyiségből. Már csak azért is, mert alkalmat kínál az ide-oda kapcsolgatáshoz. Nem elhanyagolható a fekhely tájolása. A nyugodt alvást igazán az északi fekvésű fejvánkos segíti. Az ablakok pedig keletre nézzenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.