A vörösbor tágítja az ereket

„… a kis mennyiségű alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, vagy épp ellenkezőleg, túlzásba viszik azt.” „A bor az italok között a leghasznosabb, az orvosságok közt a legízletesebb és a táplálékok között pedig a legkellemesebb” – ezt már a görög költő, Plutarkhosz (i. u. 45-i u. 120-ig) is tudta.

Az ilyen kinyilatkoztatásokat azonban sokáig csak az italozókedv számlájára írták. Francia és amerikai orvosok kereken húsz évvel ezelőtt állapították meg, hogy minél rendszeresebben fogyaszt valaki kis mennyiségben bort, annál kisebb az esélye, hogy szívbetegségekben hal meg. Ezután az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tíz évig tartó vizsgálatsorozata támasztotta alá, hogy a kis mennyiségű alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, vagy épp ellenkezőleg, túlzásba viszik azt. A tudósok nemrégiben pontosabban megvizsgálták a „szőlőnedű” gyógyító hatását. Meglepő volt az eredmény: a vörösbor nem csak hangulatjavító hatású, de kimutathatóan védi a szív- és érrendszert, sőt semlegesít azokat a méreganyagokat és anyagcsere-maradványokat, amelyek sok megbetegedés okozói.

Egy korty jó bor sokféleképpen erősíti a szívet: az USA Nemzeti Szívintézete és más kutatók vizsgálatai azt bizonyították, hogy kis mennyiségű bor fogyasztása szabályozza a koleszterinszintet a káros koleszterin (LDL) arányát csökkenti, a pozitív koleszterinét (HDL) pedig majdnem megduplázza. Köztudott, hogy a magas koleszterinszint növeli az artériák elmeszesedését, az infarktus, illetve az agyvérzés miatt bekövetkező halál veszélyét.

Ugyancsak jót tesz a szívnek, hogy a vörösbor kitágítja és ellazítja az ereket, továbbá megakadályozza a vörösvértestek csomósodását. Ezáltal összességében javítja a vérkeringést. ĺgy szó szerint vehetjük egy zsoltár szövegét: „A bor boldoggá teszi az ember szívét”. De nem csak a szívét. Napi egy pohárka 39%-kal csökkenti a vesekő kialakulásának veszélyét is (tej, víz, kóla és limonádé nem befolyásolják). Gyulladásokat csillapít és erősíti az immunrendszert.

Az étkezések mellé fogyasztott vörösbor jobban védi a szervezetet szalmonellák, kolibaktériumok és más kórokozók által előidézett emésztőrendszeri megbetegedések ellen, mint a hagyományos gyógyszerek. Ezenkívül elősegíti az emésztőenzimek képződését és kiegyensúlyozza az emésztés folyamatát.

A bor a szervezet salaktalanítását és a méregtelenítését is elősegíti, mert például megköti a fogtömésekből kioldódó nehézfémeket és élénkíti a veseműködést.

A borban még a rák kifejlődését gátló anyagok is találhatók többek között ugyanazok az anyagok, mint a fokhagymában. Ezek koncentrációja ugyan a szőlőlében csak igen kicsi, de ezt ellensúlyozza, hogy alkoholhoz kötve a belek sokkal jobban fel tudják szívni. A New York-i Solan-Kettering Rákklinika és más rákkutatók vizsgálatai alátámasztják, hogy rendszeres borfogyasztással megállítható a gyomor- és más rákfajták növekedése. ĺgy a borfogyasztóknál a rákos betegek száma 20%-kal alacsonyabb, mint az antialkoholistáknál. Végül, de nem utolsósorban a kedélyállapotra is pozitívan hat: növeli az „örömérzést” kiváltó hormon, a szerotonin koncentrációját az idegrendszerben.

A túlzott alkoholfogyasztás könnyen az ellenkezőjére fordulhat, és megterhelheti a szerveket, leginkább a májat. A megfelelő napi alkoholmennyiség – testsúlytól és alkattól függően – nőknek 1-2 pohár (összesen 0,4 l), férfiaknak 2-3 pohár (összesen 0,6 l) bor fogyasztása. Ennek jelentős túllépése gyorsan kritikussá válhat. Az alkoholfogyasztók 6%-a válik alkoholistává, igaz, hogy a borfogyasztók ennek csak egyötödét teszik ki. A vörösbor hatásának valódi titka tehát a helyes adagolásban rejlik.

Helyes életvitel, megfelelő hatás

A Freiburgi Egyetem nemrég elhunyt sportorvosa, prof. Dr. Josef Keul mindezek mellett azt hangsúlyozta: „A bor csak megfelelő életvitel mellett fejtheti ki maximális egészségjavító hatását. Helytelen táplálkozás mellett csak alig-alig javít valamit a kiindulási állapoton.” Különösen fontos, hogy elegendő ásványszegény, szénsavmentes vizet igyunk (kb. 2 l-t naponta), mert a bor semmiképpen sem megfelelő pótlás a folyadékhiány kiegyenlítésére. Dr. Richard Doll, az Oxford Egyetem orvosprofesszora hangsúlyozza: „A dohányzók esetében semmi nem létezik, amivel az infarktus kockázatát egy nem dohányzó szintjére csökkenteni lehetne. A nemdohányzók veszélyeztetettségét a mérsékelt borfogyasztással jelentősen, kb. 40%-kal vissza lehet szorítani. Egészséges táplálkozással és sportolással ez még tovább növelhető.”

Érdekes

Tudományos elismerést kapott Wilhelm Busch költői szállóigéje is, mely szerint „a vörösbor vén legénynek a legjobb adományok egyike”: A Bordeaux-i Egyetem tanulmánya alapján a borfogyasztóknál 80%-kal kevésbé mutathatók ki az öregségi szenilitás jelei, és az Alzheimer-kórban megbetegedők száma is 75%-kal alacsonyabb. Emellett a mérsékelt borfogyasztók halálozási mutatója is 30%-kal kisebb, mint az antialkoholistáké és a súlyos alkoholistáké.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?