Mélyvénatrombózis
A mélyvénák gyulladása esetén a lábikra vagy a comb megduzzad és fáj, a bőr kékesen, vörösen elszíneződik. A gyulladt véna nem látható és nem is tapintható. A betegséget a mélyvénákban keletkezett vérrögök (trombusok) váltják ki, amelyek megakadályozzák a vér visszaáramlását a szívbe.
A vénák betegségei – 2.
A mélyvénák gyulladása esetén a lábikra vagy a comb megduzzad és fáj, a bőr kékesen, vörösen elszíneződik. A gyulladt véna nem látható és nem is tapintható. A betegséget a mélyvénákban keletkezett vérrögök (trombusok) váltják ki, amelyek megakadályozzák a vér visszaáramlását a szívbe. Mélyvénatrombózis elsősorban súlyos sérülések vagy nagyobb műtétek után keletkezik. Minden harmadik, 40 évesnél idősebb, nagy műtéten átesett betegnél kialakul. Hosszú ideig tartó mozgáshiány miatt is kialakulhat a betegség. További kockázati tényezők: rosszindulatú daganat, cukorbetegség, szívgyengeség, elhízás, tágult visszerek, terhesség, szívinfarktus, gerincsérüléshez társuló bénulás, dohányzás.
A mélyvénatrombózis nagyon veszélyes, mert az alsó végtag vénájában keletkezett vérrög a vérárammal a szívbe, onnan pedig a tüdőbe sodródhat, és kialakul a tüdőembólia, ami súlyos, életveszélyes szövődmény. A mélyvénás trombózist haladéktalanul kórházban kell kezelni.
A megelőzés nagyjából a flebitisznél felsorolt életmódbeli szabályok betartásával lehetséges. Harmincöt évesnél idősebb nők fogamzásgátló tabletta helyett – orvosuk segítségével – válasszanak más védekezési eszközt! Akinek huzamos ideig ágyban kell feküdnie, az rendszeresen tornáztassa és finoman masszírozza a lábát, hogy a kielégítő keringés biztosítva legyen.
Trombózis vagy rögösödés
Kialakulása. Trombózis akkor képződik, ha az élő szervezetben a vér az érpályán belül megalvad. Normál körülmények között az alvadást a heparin gátolja, amit a lazarostos kötőszövet bizonyos sejtjei, az ún. hízósejtek termelnek. Trombózisra hajlamosít: minden olyan tényező, amely az ér belhártyáját károsítja; a keringés lelassulása, amikor valamilyen okból az érfal és a szív ürege kitágul; az időjárási viszonyok változása pl. frontbetöréseknél gyakoribb a trombózis; a vér összetételének megváltozása, a vér sűrűségének fokozódása (vérképzőszervi betegségeknél fordul elő)
Megjelenési formái. Leggyakoribbak a fehér, a vörös és az összetett vagy réteges trombusok. A fehér trombus főleg vérlemezkékből áll, a szívbillentyűkben és az artériákban szokott előfordulni. A vörös trombus a vér összes alakos elemét tartalmazza, színét a vörösvértestek adják, és a vénákban alakul ki. Az összetett vagy réteges trombus a verőértágulatokban (aneurizmák) képződik).
Előfordulása. Vérrögök 75%-ban a vénákban és a szív üregeiben (fülcsík, pitvarok, kamrák, szívbillentyűk) fordulnak elő. 25%-ban a verőérrendszerben bárhol.
Szövődmények. Vénás trombózis esetén a leggyakoribb szövődmények: az alsó végtag esetében pangás, vizenyő, bőrgyulladás, idült lábszárfekély, tüdőembólia. A májkapui visszér (vena portae) rögösödése vérzéses vékonybélhaláshoz vagy a máj jellegzetes infarktusához (Zahn-infarktus) vezet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.