A zöld hályog, vagyis glaukóma teljesen nem gyógyítható, de a kóros folyamat lassítható. Erre a betegségre a látóideg károsodása jellemző. Első tünete a periférikus látás romlása. Az esetek többségében azonban először fáradtsággal és emelkedett szemnyomással jelentkezik. A beteg kezdetben semmilyen tünetet nem tapasztal.
A vakság második leggyakoribb oka a zöld hályog
A zöld hályog kockázati tényezői sem jellegzetesek. Közéjük tartozik a dohányzás, az életkor, látászavar, érbetegségek, alacsony vérnyomás, migrén, szemsérülés, gyakori szemgyulladás. A beteg ezenkívül enyhe fejfájást, szemfájdalmat, -fáradtságot érezhet. Létezik heveny forma is, amikor a beteg fejfájással, szemfájással vagy látásromlással keresi fel az orvost. A korai felismerés szempontjából rendkívül fontos a szemnyomás mérése. Aki erre a betegségre hajlamos, annál a látóideget is ki kell vizsgálni, ezenkívül más vizsgálatokat is el kell végezni.
A leggyakoribb diagnózis
Bár a szemészeket évről évre kevesebben keresik fel, az Egészségügyi Információk Országos Központja (NCZI) adatai szerint a zöld hályogban szenvedők száma több mint 220 ezer, s ez a szám – az életkorra való tekintet nélkül – állandóan nő. Paradox módon viszont a szemészeti rendelőkben egyre kevesebb a beteg. Míg 2013- ban 2 240 281 személy járt szemésznél, 2021-ben már csak 1 766 854. A látogatás oka 423 054 esetben épp a zöld hályog volt. Az elmondottakból arra lehetne következtetni, hogy münk egészségesebb, mint korábban volt. Ám ezt az optimizmust a szemészeti klinikákon renderesen ellenőrzött betegek adatai cáfolják. 2021-ben 730 648-an keresték fel a szemészetet, ami 2020-hoz viszonyítva enyhe emelkedést jelent. Több lett a zöld hályogban szenvedők száma. A 19 évnél idősebbek körében a glaukóma a gyakori diagnózisok közé tartozik. 2021-ben ez a szám 31 238 volt. 2020-ban, a pandémia első évében a betegek száma 9,7 százalékkal csökkent, majd 2021-ben ismét 4,4 százalékkal nőtt.
Létfontosságú a korai felismerés
A zöld hályog olyan betegség, amelyet teljesen nem lehet meggyógyítani. Időben elkezdett kezeléssel azonban lassítani lehet a betegség előrehaladását, és elkerülhetők azok a súlyos következmények, amelyek rontják a beteg látását és ezzel életminőségét. „A Szlovák Glaukóma Társaság mint minden évben, idén is csatlakozott a zöld hályog elleni világhéthez. Néhány szlovákiai városban idén is szemnyomásmérést, továbbá előadásokat rendezett diákok, pedagógusok és szeniorok számára. A beteg életminőségét a diagnózis korai és helyes felállításával, s nem utolsósorban az ajánlott kezelés betartásával lehet megőrizni” – hangsúlyozta Mária Mária Praženicová, a társaság elnöke.
Mikor gyanakodjunk?
Jellegzetes tünetek a szem és környékének fájdalma, szempirosodás, homályos látás, fényforrás körüli szivárványszerű karika megjelenése. Kifejezett szemnyomás- emelkedés, a zöld hályogos roham esetén „kőkemény szem”, elviselhetetlen fájdalom, hányinger, hányás, tágult szembogár, zöldes-szürkés szaruhártya észlelhető. Az esetek 90 százalékában azonban a zöld hályog lappangva, tünetmentesen alakul ki, ezért fontos a szűrés.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
A betegség a 40 évnél idősebbek körülbelül két százalékánál jelentkezhet. A zöld hályog – bár a genetikai háttér még nem tisztázott – gyakran mutat családi halmozódást, ezért fontos a betegek családtagjait is szűrni. Érdemes jobban odafigyelniük a látással kapcsolatos panaszokra azoknak, akiknél fennállnak az alábbi rizikótényezők:
• családtagok körében előforduló zöld hályog
• emelkedett vagy ingadozó szemnyomás, szűk szemfenéki érhálózat
• magasabb életkor
• általános betegségek: érelmeszesedés, magas vérnyomás és cukorbetegség
• dohányzás, alkoholfogyasztás
• nagyfokú rövidlátás
• szteroidtartalmú gyulladáscsökkentők rendszeres szedése
• korábbi szemsérülés
(nczi, kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.