Gesztusainkkal – ahogy a hajunkat kisimítjuk a szemünkből – legalább annyit kifejezünk, mint amennyit szavakkal mondunk el.
A testbeszéd fontossága
A testbeszédhez tartozik az arckifejezés, a szemkontaktus, a gesztusok, a tartás és a kiállás. Bár a testbeszédnek igen finom árnyalatai vannak, van néhány általános jel, amely többet ér száz szónál.
A testbeszéd egy különálló kommunikációs folyamat. Egyidejűleg létezik a nyelvvel, ám ez a kommunikáció elsősorban érzelmi, és nagyrészt a tudatalatti szintjén megy végbe.
Kézfogás
A kézfogással sokkal többet el tudunk mondani, mint csupán azt, „jó napot” vagy „szia”. A kézfogás legfontosabb része a két tenyér kontaktusa. Ez még nagyobb jelentőséggel bír, mint a kéz megszorítása. A tenyerek kontaktusa a nyíltság szándékát fejezi ki, azt, hogy az interakció őszinte lesz, és nem fenyegető. A „döglött hal” kézfogás azért kellemetlen, mert a két tenyér nem ér össze. A kézfogás további típusai még
„a csonttörő”. Az ilyen ember nem magabiztos, és túlkompenzál.
a lefelé tartott tenyér: az illető a dominanciáját kívánja kifejezésre juttatni.
ha a bal kezét ráteszi valaki a kézfogásra, az szintén a dominancia kifejezésének szándékát jelzi.
ugyanez alulról: támogatást, vigasztalást sugall.
Szinkronitás
Ez akkor jön létre, ha az interakcióban levő két ember utánozza egymás testbeszédét. A szinkronitás azt jelenti, hogy ketten ugyanazon a hullámhosszon vannak.
Testtartás
Ez általában a dominanciát vagy a megadást, alárendelődést fejezi ki. A kihúzott váll, egyenes tartás a dominancia jele, míg a görnyedt tartás bizonytalanságot, bűntudatot vagy szégyent is jelezhet.
Szemkontaktus
Bár a szemkontaktus szabályai kultúránként mások, általában őszinteséget, egyenességet jelent. A szem igen fontos része testünknek, sok mindent ki tud fejezni a szexuális érdeklődéstől a zavaron át a boldogságig és a fájdalomig.
Játszadozás a hajjal
Ha egy nő felfelé tartott tenyérrel a füle mögé simítja a haját, az lehet a flört kifejezése, de jelenthet nyíltságot, érdeklődést is. Vigyázzunk azonban: jelentheti azt is, hogy a haja belelóg a szemébe.
A testbeszédet mindenki előnyére fordíthatja, ez fontos a mindennapi érintkezésben, de különös jelentősége van az alábbi esetekben:
Első randevú
Az első randevún a testbeszéd igen árulkodó, kiderülhet, érdeklődik-e a másik irántunk. A férfiak általában sokat beszélnek, ha érdekli őket a nő. Ha ezt viszonozni akarja valaki, létesítsen szemkontaktust. A szemkontaktus kerülése azt jelzi, nem valószínű, hogy a második találkozásra is sor kerül. Ha a férfi, amikor az ajtóban előre engedi a nőt, megérinti a derekát, az a bizalom és az érdeklődés jele.
Állásinterjú
A legfontosabb, hogy ne üljünk le várakozás közben, mert kiszolgáltatott helyzetbe kerülünk, amikor az interjúztató megérkezik – akkor kell felpattannunk és összeszedegetnünk a holminkat. Ehelyett állva várakozzunk, vagy üljünk egy szék karfájára, mondja a szakember. És ha az illető megérkezik, létesítsünk szemkontaktust, kicsit húzzuk fel szemöldökünket, mosolyogjunk és fogjunk kezet. Az interjú alatt fejezzük ki érdeklődésünket szemkontaktussal, de ne bámuljunk. Üljünk egyenesen, a búcsúzáskor pedig a tenyerünk érjen a másik tenyeréhez.
Vacsora az anyósékkal
Az első találkozáskor nézzünk partnerünk szemébe. A szülők számára lényeges, hogy gyermekük érdekel minket, fontos nekünk. Mindennél többet elmond számukra, ha kedvesen, szeretettel nézünk partnerünkre. (WebMD)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.