A terhesnek nincs joga károsítani a magzatot

A dohányzás – elsősorban a cigarettázás – révén a szervezetbe, pontosabban a légzőrendszerbe kerülő anyagok hatására a légzőhám csillószőrei megbénulnak, nem képesek eleget tenni tisztítófunkciójuknak. (Pedig jelképesen szólva ezek seprik ki, takarítják el a levegővel a szervezetünkbe kerülő szennyeződéseket.

A dohányzás – elsősorban a cigarettázás – révén a szervezetbe, pontosabban a légzőrendszerbe kerülő anyagok hatására a légzőhám csillószőrei megbénulnak, nem képesek eleget tenni tisztítófunkciójuknak. (Pedig jelképesen szólva ezek seprik ki, takarítják el a levegővel a szervezetünkbe kerülő szennyeződéseket.) ĺgy azután hamarosan kialakul az idült hörghurut. A dohányosok jól ismert krákogása és köpködése is erre vezethető viszsza. Erős dohányosok körében emiatt sokkal gyakoribb a tüdőrák, mint a nem dohányzók esetében. A dohány alkotórészei a légzőrendszeren keresztül felszívódva a szervezet többi részébe szintén eljutnak és a más szervekben is gyakoribbá váló rákos megbetegedéseken túl, az érrendszeri szövődmények előidézőivé válnak. A nikotin ugyanis állandósuló érösszehúzódást vált ki, s ezért kell dohányosoknál sokkal gyakrabban szívinfarktussal és az alsó végtagokon érszűkülettel számolni.

A számítások szerint a szívinfarktusos esetek egynegyeddel, a rák egyharmaddal, a légzőszervi megbetegedések és az érszűkületek 90%-kal csökkennének, ha a dohányosok felhagynának szenvedélyükkel. A cigaretta nélkül a dohányzók mintegy kilenc évvel élnének hosszabb ideig. ĺgy Magyarországon évente 31 000 emberrel kevesebb halna meg! Az elmúlt harminchét évben Magyarországon egymillió ember lett a dohányzás áldozata. Egy angliai számítás szerint a dohányosok hozzávetőleg a cigarettázásra fordított idővel rövidítik meg életüket.

A fenti tények ismertté válása magyarázza, hogy a fejlett egészségkultúrájú országokban a cigarettázók aránya jelentősen csökkent. ĺgy az Amerikai Egyesült Államokban 1960 és 1975 között 20%-kal (1980-ig további 32%-kal), az Egyesült Királyságban 40%-kal (újabban további 20%-kal), Norvégiában pedig 75%-kal (!). Sőt, társadalmi mozgalom indult, hogy 2000-re ne legyen dohányos az országban.

Magyarországon ugyanakkor 1960 és 1980 között az eladott cigaretták aránya 80%-kal nőtt! E megdöbbentő tény magyarázata ugyancsak elkeserítő. Egyrészt a nők között is rohamosan terjedt a cigarettázás, lassan ugyanannyit dohányoznak, mint a férfiak. Egyes számítások szerint ezzel majd meg is szűnik a nők férfiakénál hosszabb élettartama. Másrészt a fiatalok, elsősorban a tizenévesek egyre korábban és mind szélesebb körben kezdenek cigarettázni. E két szomorú jelenség pedig különösen fenyegető az utódvállalás szempontjából.

Az utódok veszélyeztetettsége

A dohányzás a férfimeddőség egyik oka. Valószínűleg a nőkben is kell hasonló következménnyel számolni. Erre utal, hogy a cigarettázó nőknél a havivérzés kimaradása (tehát a klimax) sokkal hamarabb jelentkezik.

A terhesség alatti dohányzás során a méhen átfolyó vérmenynyiség jelentősen csökken, ráadásul a vér oxigéntartalma sokkal alacsonyabb a szokásosnál. Emiatt a méhen belül fejlődő magzat mint egy oxigén-, tehát levegőhiányos kamrában fuldokolva, kínlódva próbál életben maradni. S ez nem is sikerül mindig neki. A dohányzó terhesek magzatjai kétszer gyakrabban vetélődnek el. (A megkésett havivérzések hátterében fel nem ismert terhességeket gyanítanak, amelyek a legkorábbi időszakban elpusztult magzatok miatt alakulnak ki.) A túlélőkön is meglátszik a megpróbáltatás. Születési súlyuk jóval kisebb a szokásosnál, ez magyarázza a cigarettázó terhesek magas koraszülési gyakoriságát. Az így világra jött csecsemők mindenfajta külső hatással szemben sokkal érzékenyebbek, ezért tekintélyes részük hal meg a születést követően. Jelenleg Magyarországon 17-szer több csecsemő veszti életét a terhesség alatti cigarettázás miatt, mint az oly rettegett terhesség alatti rubeólavírus-fertőzés következtében. De az életben maradók későbbi sorsát is befolyásolja a terhesség alatti dohányzás. Károsítja a magzat agyfejlődését, emiatt értelmi fejlődésük a későbbiekben némileg elmarad kortársaikétól és saját potenciális genetikai lehetőségeiktől. Ezen túlmenően a legújabb megfigyelések szerint a dohányzó nők gyermekeiben a rákos megbetegedések is gyakoribbak. Mégis, mindezek ellenére a terhesek jelentős hányada nem tud lemondani erről a szenvedélyéről. Pedig egyértelműen állítható, hogy napjainkban a magzatokra – minden lehetséges kórt figyelembe véve – a legsúlyosabb fenyegetést a terhesség alatti dohányzás jelenti. Azon lehet vitatkozni, hogy az egyénnek mennyire van joga saját egészségét rombolni. Az azonban vitathatatlan, hogy a terhesnek nincs joga károsítani a méhében fejlődő gyermekét.

Részletek Dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?