A tenisz és a fallabda a legtöbb kalóriát égeti el!

A tenisz és a squash (fallabda) hosszú ideig az „urak sportja” volt, köszönhetően a drága és kevéssé elérhető pályáknak. Napjainkra azonban sokat javult a helyzet, és egyre több helyen lehet játszani – és olcsóbban, mint eddig bármikor.

A tenisz és a squash (fallabda) hosszú ideig az „urak sportja” volt, köszönhetően a drága és kevéssé elérhető pályáknak. Napjainkra azonban sokat javult a helyzet, és egyre több helyen lehet játszani – és olcsóbban, mint eddig bármikor. És bár tömegsport nem lett egyik labdajátékból sem, egyre többen próbálkoznak meg vele rendszeresen, vagy akár alkalomszerűen.

E sportokat első helyen szokták emlegetni az egészséges életmód sportjai között, ugyanis mindkettő olyan mozgásformának számít, amely során egységnyi idő alatt a legtöbb kalóriát égeti el a szervezet. Ez különösen a squash esetében igaz: a hirtelen gyors futások, ugrások az egész testet komolyan igénybe veszik, sokkal nagyobb megterhelést róva a szervezetre, mint például az egyenletes futás. A fokozott teljesítmény pedig fokozott kalóriaégetésre sarkallja a szervezetet: többek közt talán ezért is olyan népszerűek – a squash és a tenisz – a mai, rohanó világban. E sportok segítségével kevés idő alatt érhető el látványos siker a testsúly elleni küzdelemben.

Ám ezért a sikerért adott esetben komoly árat kell fizetnünk, különösen, ha túlhajtjuk magunkat, mivel egy ilyen intenzív mozgásnak megvannak a maga – gyakran nem is enyhe – mellékhatásai is. A szív- és érrendszert ilyenkor kemény igénybevételnek tesszük ki: rövid idő alatt kell az izmokba szállítani a vért és elszállítani a salakot, ezért a játék közben nem ritka a 150 feletti pulzusszám. Ez önmagában nagyon jó, tekintve, hogy ennek van jelentős zsírégető hatása - egészséges ember esetében. Ám sajnos általában éppen nem az egészséges emberek teniszeznek, hanem az enyhén túlsúlyosak. Ekkor azonban már számítani kell olyan rejtett szívbetegségekre, amik a kifejezett igénybevétel hatására felszínre kerülnek, és játék közben rosszulléthez vezetnek. Ezért fontos, hogy mielőtt bárki rendszeres sportolásba fogna, nézesse meg magát szakorvossal, hogy általános állapota megfelel-e a játék támasztotta kívánalmaknak.

A szív- és érrendszeri hatásokon túl a különböző mozgásszervi bántalmak keserítik a teniszezők életét. A játék jellemzője a hirtelen, robbanékony helyzetváltoztatás, ez pedig igencsak igénybe veszi a boka, térd ízületeit. Gyakran jelentkezhetnek rándulások, izom- és ínhúzódások – a szalagszakadás szerencsére ritka. Ezekre a sérülésekre főképp merev végtagok esetében kell számítani, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a bemelegítés fontosságát. A játék előtt végzett gimnasztika „üzemi hőmérsékletre“ melegíti az izmokat, csökkentve a sérülésveszélyt. Fontos ilyenkor a nyújtás is: az ízületeket egy percen át szélső helyzetbe feszítve (hogy épp ne fájjon) kell megtartani.

Speciális betegség a teniszkönyök. Több dolog is vezethet a könyök különböző alkotóelemeinek duzzanatához, fájdalmához. A kiváltó ok azonban mindig a túlterhelés, ez logikus: a játék során a nagy súlyú ütő-labda páros felgyorsításakor óriási erők hatnak, ennek nagy része a könyököt terheli. Fontos a helyes technika elsajátítása, mert a helytelenül alkalmazott, „rossz mozdulatok” sérülésveszélyesek. Az izmok-inak tapadásai részben leszakadhatnak, steril gyulladás alakul ki, ami duzzanattal jár, és mindig egy megadott mozdulatnál jelentkezik. De jelentkezhet ín- és ínhüvelygyulladás is a túlterhelés hatására. A teniszkönyök kezelésénél elengedhetetlen a pihenés, gyulladásátlók, rugalmas pólya, könyökvédő használata, illetve erősítő gyakorlatok, a sporthoz való fokozatos(!) visszatérés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?