A tél és lelkiállapotunk

Tél felé közeledve gyakran teszszük fel a kérdést: „Mi van velem, valahogy semmihez sincs kedvem, semmi sem érdekel, fáradt vagyok.” A test vészjelzéseket ad le, amelyeket idejében fel kellene ismernünk: fáradékonyak, rossz kedvűek vagyunk, alvászavarral küszködünk.

Tél felé közeledve gyakran teszszük fel a kérdést: „Mi van velem, valahogy semmihez sincs kedvem, semmi sem érdekel, fáradt vagyok.” A test vészjelzéseket ad le, amelyeket idejében fel kellene ismernünk: fáradékonyak, rossz kedvűek vagyunk, alvászavarral küszködünk.

Hogyan alakul ki?

Lelkiállapotunk leggyakoribb zavara a depresszió, amelyet Hippokratész melankóliának, búskomorságnak nevezett. Az őszi-téli időszak különösen kedvez e lelki betegség kialakulásának. Élettani változások hatására, vagy egyszerűen minden ok nélkül jelentkezhet. Az emberiség 10%-át érinti. A statisztikai adatok szerint a nők hajlamosabbak a depresszióra, mint a férfiak, mert jobban átérzik a változások súlyát, mint a férfiak. A depresszió kialakulása az évszakok váltakozásával (külső stresszhatás) gyakoribbá válik. Üresnek, bágyadtnak érezzük magunkat, nem találjuk a helyünket, hiányérzetünk van. Ehhez az állapothoz testi és lelki panaszok is társulnak.

Kezelés

A depresszió súlyosságától függ. Az enyhébb formát, magunk is meggyógyíthatjuk. Súlyosabb esetekben a szakember segítségére is szükség van.

Hogyan előzzük meg?

Étkezzen rendszeresen és egészségesen, fogyasszon idénygyümölcsöt (almát), mellőzze a koffein és alkohol túlzott fogyasztását. Erősítse immunrendszerét.

Ápolja kapcsolatait barátaival, ismerőseivel, szórakozzanak együtt (mozilátogatás, esetleg egy kellemes vacsora szerettei körében).

Tartózkodjon minél többet a friss levegőn.

Próbáljon lazítani, hallgasson nyugtató zenét, olvassa el rég kiszemelt könyvét. Ha nem tud aludni, itt a kiváló alkalom, hogy olvasgasson.

Próbálja ki az aromaterápiát, amely kellemes közérzetet biztosít. Díszítse fel lakását. Minden kis apróság örömet okozhat, különösen a téli hónapokban. Használjon meleg színeket: narancssárgát, okkersárgát, világosbarnát. Meglátja, jó kedvre deríti Önt!

Beszéljen problémáiról. Elevenítse fel a nyár kellemes perceit, élményeit. Beszélgessen el a közösen átélt eseményekről. Próbáljon többet nevetni, a nevetés ugyanis növeli a boldogsághormon és csökkenti a stresszhormon szintjét. Nem utolsó sorban pedig gondolkozzon pozitívan.

A szerző gyógypedagógia szakos főiskolai hallgató

Testi tünetek: szédülés, fejfájás, szájszáradás, sírás, nyomásérzés a torokban és a mellkasban, szívdobogás, szívszorulás, gyomorfájás, puffadás, étvágytalanság, szexuális zavarok, erőtlenség

Lelki tünetek: alvászavar, a koncentrációképesség elvesztése, félelem a jövőtől, munkahelyi problémák (a beteg belefárad a munkájába), kommunikációs képtelenség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?