Naponta háromezer afrikai gyermek hal meg maláriában, és a betegség dollármilliárdokat szív el az amúgy is szegény kontinens gazdaságából, pedig a kór terjedése könnyen megfékezhető lenne - állapította meg egy ENSZ-jelentés.
A betegség jelenleg évente több mint egymillió emberéletet követel Afrikában.
A szúnyogháló is segítene
A betegség jelenleg évente több mint egymillió emberéletet követel Afrikában. Mindinkább ellenállóvá válik az eddig leggyakrabban használt maláriaellenes gyógyszerre, a chloroquinra, és a jelek arra mutatnak, hogy kezd rezisztenssé válni a chloroquin helyettesítésére világszerte alkalmazott másik parazitafertőzés elleni gyógyszerre, a sulfadoxin pyrimethaminra is - állapítja meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO), illetve az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) által készített jelentés.
A malária terjedése megfékezhető, s a jelenlegi fertőzöttek meggyógyíthatóak, mégpedig a töredékéért annak a mintegy 12 milliárd dollárnyi összegnek, amelyet a malária az afrikai országok amúgy is szűkös anyagi forrásaiból évente felemészt. A malária elleni leghatékonyabb kezelést jelenleg az artemisin alapú gyógyszerek jelentik. E gyógyszerből egy kezelés 1-3 dollárba kerül.
A malária miatti újszülött-halálozás egyszerűen megakadályozható lenne, ha az anya a terhessége alatt malária elleni gyógyszert szedne. Az afrikai országok többsége számára azonban még ezek az alacsony költségkihatású gyógyító-megelőző módszerek is elérhetetlennek tűnnek, hiszen a kontinens legtöbb államában az egy főre jutó egészségügyi kiadások összege évente nem éri el a 15 dollárt sem. A gyógyszeres kezelésen túlmenően vannak más lehetőségek is a fertőzés terjedésének megakadályozására, hiszen már az is sokat jelentene, ha a lakott települések közelében megszüntetnék a maláriát terjesztő szúnyogok lelőhelyeit. Az ENSZ szakemberei szerint a fertőzéseket akár a felére is csökkenthetnék az emberek saját maguk azzal, ha szúnyoghálót szerelnének hálóhelyeik fölé. Sajnos azonban Afrikában sokan még azt a körülbelül 5 dollárt sem engedhetik meg maguknak, amibe esetleg az életüket megmentő szúnyogháló kerülne - állapítja meg a WHO és az UNICEF jelentése.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.