A szem betegségei – 6.

Könnytömlő-gyulladás
A könnytömlő-gyulladást (dakriocisztitisz) a könnyutak elzáródása következtében kialakuló könnypangás idézi elő. A betegség tünetei: a felső szemhéj duzzanata, a könnyzacskó körüli terület vörössé és fájdalmassá válik, a szem vörös és genny szivároghat belőle. A beteg lázas is lehet.

Könnytömlő-gyulladás

A könnytömlő-gyulladást (dakriocisztitisz) a könnyutak elzáródása következtében kialakuló könnypangás idézi elő. A betegség tünetei: a felső szemhéj duzzanata, a könnyzacskó körüli terület vörössé és fájdalmassá válik, a szem vörös és genny szivároghat belőle. A beteg lázas is lehet. Előfordul, hogy egy enyhe fertőzés hosszabb ideig is fennáll anélkül, hogy a beteg észlelné a tüneteket, legtöbbször az egyetlen árulkodó jel az érintett terület enyhe duzzanata.

A duzzanat egyszerű megnyomásával a genny kiürülhet a könnyzacskóból. Ez a technika, csakúgy mint maga a betegség, viszonylag csekély fájdalommal jár. Súlyosabb esetben, ha tályog alakul ki, sebészi beavatkozásra is sor kerülhet. Ilyenkor a tályogot megnyitják és tartalmát kiürítik. Idült fertőzés esetén az elzáródott könnycsatornát szondával vagy műtéti úton nyitják meg.

Előfordul, hogy az újszülötteknél a panaszokat az okozza, hogy az egyik könnyzacskó nem nyílt meg a terhesség utolsó hónapjában. Ilyenkor elégséges, ha könynyedén masszírozzuk a szemhéj belső felét, ezzel segítve a könnycsatorna megnyílását.

A könnyzacskó teljes eltávolítására csak nagyon ritka esetben kerül sor.

A szaruhártya vírusfertőzése

A szaruhártyát érintő herpesz szimplex fertőzés kezdeti tünetei leginkább egy enyhe baktériumfertőzésre hasonlítanak: vörös szem, könnyezés és fényérzékenység, a szaruhártya duzzanata miatt homályos látás. A legtöbb esetben a fertőzés magától is elmúlik, enyhe változásokat okozva a szaruhártyán, de ritkán előfordulhat, hogy a vírus súlyosan károsítja a szaruhártya felszínét. Ha a betegség gyakran kiújul, az ismételt gyulladások hegek és fekélyek képződéséhez vezetnek, aminek következtében teljes látásvesztés is kialakulhat. A kezelés általában vírusellenes szereken alapul, melyeket legtöbbször szemkenőcs formájában juttatnak az érintett területre. Néha szájon át adott gyógyszerre is szükség lehet.

Szaruhártyafekély

A szaruhártya kifekélyesedését okozhatja egy sérülés, a szembe került idegen test, a szem kiszáradása a szemhéjak rossz záródása miatt, a kontaktlencse viselése kapcsán fellépő fertőzések, vírusfertőzések, A-vitamin-hiány, gombásodás stb. A szaruhártyafekélyt minden esetben szaruhártya-gyulladás is kíséri. A kezdeti tünetek igen enyhék is lehetnek: fényérzékenység, könynyezés, fájdalom. A szaruhártyán apró, sárgásfehér gennygyülem jelenik meg, akár egyszerre több is. Ez a legveszélyesebb szembetegségek egyike, mivel fennáll a veszélye annak, hogy szivárványhártya-gyulladás vagy zöldhályog alakuljon ki, illetve hogy a szaruhártya perforáljon. A szaruhártyafekély sürgős orvosi ellátást és folyamatos kezelést igénylő elváltozás.

A könnyelvezető utak elzáródása

A könnyelvezető utak elzáródását gyermekeknél a szemek állandó könnyezése jelzi, felnőtteknél gyakran semmilyen panasz sem jelentkezik, néha rossz látásról és fájdalomról panaszkodnak. A könnypontok és/vagy könnycsatornák a szervek éretlensége miatt elzáródottak lehetnek a születés óta. Ez azonban 6 hónapos korig általában mindenféle kezelés nélkül is megszűnik, amint a könnyelvezető rendszer kifejlődik. Az elzáródást okozhatja egy későbbi esemény is, pl. egy idült fertőzés az orrban, súlyos vagy ismétlődő szemfertőzés, illetve az orr- vagy az arccsontok törése. Ha az elzáródás magától nem oldódik, sebészi beavatkozásra lehet szükség, amit gyerekeknél általános érzéstelenítésben, vagyis altatásban, felnőtteknél helyi érzéstelenítésben végeznek.Reumatoid artritisz

„A feleségem reumatoid artritiszben szenved. Úgy hallottam, ez a betegség súlyos szemkárosodással is járhat, de én nem látom semmilyen összefüggést. Mi az igazság?”

Felesége betegségéhez valóban társulhatnak különféle szembetegségek. Ilyen például a perifériás fekélyes szaruhártya-gyulladás, a betegek ilyenkor csökkent látásról, fényérzékenységről és a szemben lévő idegen test érzéséről panaszkodnak. Az elváltozást feltételezhetően autoimmun reakció okozza. A szkleritisz, azaz az ínhártya fájdalmas, lilás elszíneződéssel járó, mély gyulladása szintén társulat a reumatoid artritiszhez. A szkleritisz súlyos látáskárosodáshoz vezethet. A kezelés mindkét esetben az immunrendszert gátló (immunszupressziós) szerekkel történik. Forrás: Család és Egészség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?