A remény neve: őssejtátültetés

Anthony Nolan 1971-ben immunzavarral jött a világra, s csontvelő-átültetésre lett volna szüksége, de mivel ez akkor még lehetetlen volt, 1979-ben meghalt. Édesanyja kezdeményezte, hogy hozzanak létre adatbankot a potenciális donorokról.

Vannak ugyanis betegségek, amelyek esetében a gyógyulás egyedüli reménye a csontvelő átültetése. Nem kevés azoknak a száma, akiknél leukémiát, csontvelő-elégtelenséget állapítanak meg. Ezeket a súlyos betegségeket gyakran a vérképző őssejtek átültetésével kezelik, amely sejteket a csontvelőből, a szervezetben keringő vérből vagy a köldökzsinórvérből nyerik szövetazonos rokontól vagy teljesen idegen embertől. Mivel három páciens közül kettőnek nincs olyan rokonja, aki csontvelőt adhatna, logikusan adódott a feladat: adatbázist kell létrehozni, amelyben az önkéntes csontvelődonorok adatai szerepelnének. Kezdetben a fejlett országokban jöttek létre ilyen adatbankok, de ma már csaknem a világ minden országában létezik. Jelenleg a világon több mint 10 millió lehetséges donort regisztrálnak. A szlovákiai adatbank 1995-ben alakult, 2005 szeptemberében 500 potenciális donor szerepelt rajta.

A világon 1968, az első sikeres transzplantáció óta több tízezer ilyen beavatkozást végeztek, de a csontvelő-átültetést jelentős immunológiai felfedezések előzték meg. A 20. század ötvenes éveiben fedezték fel például az antigéneket, amelyek a traszplantáció során a szövetek és a szervek összeférhetőségéért felelősek. Ezek a fehérjék minden ember sejtjeinek többségében megtalálhatóak. Hogy az átültetés sikeres legyen, a beteg immunrendszerének be kell fogadni az ajándékozó sejtjeit. A potenciális donorok közül a betegnek immunológiailag legjobban megfelelőtől veszik le a csontvelőt.

Bár a jegyzékbe vett adományozók száma elérte a 10 milliót, évente 10-15 ezer beteg számára nem lehet megfelelő donort találni.

Nem árt elismételni

4 A csontvelő szervezetünk vérképző szövete, amely főleg a nagy és lapos csontok üregében található. Fő feladata a fehér és vörös vérsejtek, valamint a vérlemezek képzése.

4 A siker egyik feltétele az ajándékozó és az ajándékozott ún. szöveti antigénjeinek azonossága. A legnagyobb azonosság a családtagok között van, főleg a testvérek között. Itt 25 százalékos a valószínűsége annak, hogy találnak megfelelő donort.

4 Több beteg számára az egyedüli megoldás a nem családtagtól vett őssejt.

4 Szlovákiában a pozsony-ligetfalui Ciril és Metód Egyetemi Kórházban van a nemzeti adatbank.

4 Talán közismert, hogy több vércsoport létezik, és bizonyos embernek csak bizonyos ember, azaz azonos vércsoportú adhat vért. Ennek az az oka, hogy az idegen vércsoportú vért a szervezet védekező rendszere mint „behatolót” azonosítja, és védekező reakciót indít ellene.

4 A csontvelő-átültetéskor a beteg immunsejtjei „cserélődnek” ki a donorból származó immunsejtekre.

4 A legfontosabb kivizsgálás a vérminta antigén-kivizsgálása. Ehhez a donor vérmintájára van szükség, amelyet hagyományos módon nyernek. Az eredményeket név nélkül egy számítógépes rendszerben tárolják a nemzeti adatbankban.

4 Minden önkéntes donor időközben megváltoztathatja szándékát, és minden ok nélkül töröltetheti nevét az adatbankból. (ki)

További információforrás

02/6867 3586

02/6867 3588

fax: 02/6353 2167

02/6381 3442

[email protected]

www.nadacialeukemie.sk

Národny register darcov kostnej drene

Antolská 11, 851 07 Bratislava

Tomáš jól érzi magát

A 21 éves bazini fiatalember miután leérettségizett, egy üzletben kapott munkát. Ugyanúgy, mint a többi fiatal, hétvégeken szórakozni járt. Egy este azzal jött haza, hogy fáj a térde. Egészségügyi nővér édesanyja borogatást tett rá, de a fájdalom csak nem enyhült. Mivel egyre kibírhatatlanná vált, orvoshoz vitte, aki újabb kenőcsöket írt fel a fiatalembernek, de a fájdalom csak nem szűnt, sőt erősödött. Természetesen az anya ismét orvoshoz küldte a fiát. A vérvétel után az orvos közölte a szörnyű diagnózist: leukémia. A kezelőorvos azt ajánlotta, szerezzenek donort a csontvelő-átültetésre. Azonnal a nemzetközi adatbankhoz fordultak. Találtak is egy megfelelő francia donort 6 millió koronáért. Tomáš családja tudta, hogy ezt képtelen megfizetni. Ekkor jelentkezett egy pilzeni férfi, aki felajánlotta őssejtjeit a bazini fiatalembernek. Amikor kitűzték a beavatkozás időpontját, kora reggel egy gépkocsi indult Pilzenbe az őssejtekért, s a pozsony-ligetfalui Ciril és Metód Egyetemi Kórházban az orvoscsoport műtétre készen várt. Az átültetés sikerült, és Tomáš azóta jól érzi magát, már csak időnként kell ellenőrzésre járnia. Valójában a pilzeni férfi mentette meg az életét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?