A pikkelysömörös beteg bőrsejtjei hatszor gyorsabban osztódnak

A pikkelysömör (psoriasis) az utóbbi évtizedekben gyakoribbá vált betegség. Közvetlen oka az, hogy a bőr sejtjei túl gyorsan termelődnek és tömegesen felhalmozódnak.

A beteg bőrsejtjei hatszor gyorsabban osztódnak, mint az egészséges emberé. A mitotikus (oszló) sejtek aránya normál bőrben 0,4%, míg a pikkelysömörösben 2,5%. A tranzitidő, amely alatt a hámsejtek a hám alsó rétegéből a felszínre érnek, normál bőrben 21–28, pikkelysömörösben csupán 3–4 nap.

Az újratermelődés ilyen gyors üteme mellett a sejtek nem tudnak levedleni, összetorlódnak, ennek következtében jelenik meg a jellegzetes lemezes hámlás. Valószínű, hogy a betegség kialakulásában genetikai okok is közrejátszanak (a pikkelysömörben szenvedők egyharmadánál már volt a családban psoriasis), ugyanakkor bizonyos, hogy a szervezetben felgyülemlett méreganyagok ugyancsak hozzájárulnak a betegség kialakulásához.

Hogy ez mennyire így van, azt egyértelműen bizonyítja, hogy a pikkelysömörös betegeknél nagymértékű javulást lehet elérni a méregtelenítésért elsősorban felelős máj és vese munkájának javításával. Egy Indiában készült videofelvételen magam is láttam, hogy egy olyan pikkelysömörös fiatalember esetében, akinek szinte az egész testére kiterjedt a betegség, a pancsakarma, vagyis az ájurvédikus orvoslásban több ezer éve alkalmazott – legalább egy-két hétig tartó – méregtelenítés idején már megkezdődött a javulás, néhány héttel később pedig a bőrfelület teljesen kitisztult.

Nem mindenki utazhat persze Indiába, hogy néhány hetet áldozzon az egyébként testet-lelket egyaránt felfrissítő pancsakarmára. Azt viszont mindenki megteheti, hogy helyes étkezéssel, életmóddal, méregtelenítéssel segít szervezetének a tünetek mérséklésében, illetve a betegség leküzdésében.

Megjegyzendő: a helyes légzés ugyancsak hozzájárul a méregtelenítéshez azzal, hogy több oxigén jut el a szervekhez, szövetekhez és sejtekhez. A teljes jógalégzés és/vagy a váltott orrlyukú légzés segítségével akár 30–40%-kal megnövelhetjük a belélegzett levegő mennyiségét, javítva a szervezet oxigénellátását.

A betegség tünetei

A pikkelysömörre éles határú, élénkvörös plakkok jellemzőek, melyeket viaszfehér, vaskos pikkelyes felrakódás borít. Legtöbbször a könyökön vagy a fejbőrön fordulnak elő, de gyakori a megjelenésük a csuklón, a térden, a bokák belső oldalán, valamint a faron. Ha a betegség a körömre is kiterjed, akkor jellegzetes gyűszűszerű alakot, pontozottságot vagy gyertyacsepphez hasonló elszíneződést mutat.

A pikkelysömör klasszikus, a legtöbb beteget érintő formája az úgynevezett krónikus stacioner psoriasis. Szövődményes kórformája, az erythroderma csak keveseken lép fel. Ismert még két formája. Az egyik az exsudatív psoriasis, amelynél igen vörösek a plakkok, és pikkely helyett nedvező, sárgás színű pörkök alakulnak ki. A másik az eruptív vagy guttált psoriasis, amely mandulagyulladást vagy akut lázas betegséget követően jelentkezhet – testszerte kialakuló nagy számú, apró elemű tünettel.

A pikkelysömör férfiakat és nőket egyaránt érint, általában a 20-as évek végén jelentkezik, de bármilyen életkorban előfordulhat.

A túlzott sejtosztódás részben két szabályozó anyag (ciklikus AMP és GMP) működési zavarával magyarázható. A terápia elsődleges célja ezek tevékenységének helyreállítása. Mivel azonban e szabályozó anyagok termelődését számos tényező befolyásolja, lényeges az alábbiakban részletezett étrendi és életmódbeli ajánlások követése.

Étrend

A helyes étrend elősegíti a szervezet méregtelenítését, javítja a fehérjeemésztést, erősíti a máj működését, és segít eltávolítani a belekben felgyülemlett méreganyagokat. Kerülendő a cukor, a hús, az állati zsiradék és az alkohol fogyasztása, emelni kell viszont a rostok és a tenger gyümölcseinek bevitelét. Érdemes megpróbálni a glutént tartalmazó élelmiszerek kiiktatását az étrendből. Ha ez 6 hét alatt sem segít, nincs feltétlenül szükség rá.

Célszerű ügyelni arra, hogy elegendő étkezési rostot fogyaszszunk, ezek ugyanis megkötik a bélben található mérgező anyagokat, elősegítik a széklettel való kiürítéseket. Természetes rostforrások a zöldség- és gyümölcsfélék. Ugyancsak megköti a toxikus anyagokat az útifűmag (psyllium) héja, ami táplálékkiegészítő formájában is beszerezhető.

Egy svéd kutatás arról számolt be, hogy a vegetáriánus étrend és a böjt jelentős javuláshoz vezetett pikkelysömörös betegeknél.

Életmód

A napfény, pontosabban a benne található ultraibolya (UV) sugarak mérséklik a sejtburjánzást, képesek bizonyos mértékig regenerálni az érintett bőrfelületet. Néhány hétig, naponta 15–30 percet napozzunk, ügyelve arra, hogy a bőr beteg részeit érjék elsősorban a sugarak. Hogy a leégést elkerüljük, a bőr egyéb felületeit kenjük be magas faktorú fényvédő naptejjel. Kutatások kimutatták, hogy az UVB sugárzás önmagában is hatékony, és kevesebb mellékhatással jár, mint az UVA sugarak és a pszoralen nevű szer együttes alkalmazása (ami PUVA terápia néven a betegség standard kezelésének számít).

A túlságosan száraz levegő hozzájárulhat a pikkelysömör kiújulásához, ezért – elsősorban télen – használjunk szobai párásítót.

Valamilyen stresszcsökkentő technika, lazító módszer mindenképpen javulást hoz a páciens lelkiállapotában, ezáltal a tünetek is általában enyhülnek.

Gyógynövények

A gyógynövények alkalmazásának fő célja a belső tisztítás, a máj és a vese méregtelenítő munkájának elősegítése. Emellett fontos az idegerősítő hatású növények alkalmazása is, mert a legtöbb pikkelysömörös beteg állandó aggodalomban él az állapota miatt, nem gondolkodik pozitívan.

Többféle bőrbetegségnél segít, mivel belsőleg tisztít a következő keverék: csalánlevél (15 g), zsurló (15 g), aranyvessző (15 g), gyermekláncfűgyökér és -levél (15 g), fehér-árvacsalánvirág (10 g), réti legyezőfű (10 g), közönséges galaj (10 g), csipkebogyó (5 g), körömvirágszirom (5 g). A teából több héten át napi 3–5 csészével kell inni.

Külsőleg a kezdeti stádiumban segíthetnek a hidratáló és gyulladásgátló kenőcsök. Ezekben mindig kell lennie olajnak is, mert a pikkelysömörös bőr száraz. A krémek közül legjobb az, amelyik hatóanyagként 3% szalicilt tartalmaz. Amikor a bőr már viszket, és pikkelyessé válik, alkalmazzuk orvosi zsálya, diólevél és izsóp szeszes kivonatát 1:1 arányban, és 1 rész szeszes kivonathoz adjunk hozzá 9 rész olajat. Az így elkészített olajos-szeszes folyadékba mártott vattával törölgessük le a pikkelyeket. A viszketés hamar megszűnik, a pikkelyek idővel eltűnnek. Jó eredményeket lehet elérni a vérehulló fecskefűből készített krémmel is.

Egy másik recept külsőleges kezelésre: fűzfakéreg, cickafark, csalánlevél, vérehulló fecskefű, azonos arányban elegyítve.

A keverékből egy evőkanálnyit 3 dl vízben főzzünk 4-5 percig, hagyjuk állni 20 percet, majd szűrjük le. Alkalmazható borogatás vagy fürdő céljára egyaránt.

Fürdők

Jótékony hatású a sós fürdő – ha lehetőségünk van rá, holt-tengeri sóból. A tünetek enyhülnek akkor is, ha a fürdővízhez gólyaorrfű- vagy fűzfakéregteát adunk.

Illóolajok

Előnyös illóolajok: bergamott, cédrus, ilang-ilang, kamilla, mirha, rózsa, levendula, szantálfa, teafa, zsálya.

Táplálékkiegészítők

A legfontosabb étrend-kiegészítő az esszenciális omega-3 zsírsavakat tartalmazó tengerihal-olaj és a lenmagolaj. (Pikkelysömörös betegeknél kutatások szerint szinte mindig kevés a szervezetben az omega-3 zsírsav.) A hámsejtek károsodását gátolja a C- és az E-vitamin. Az utóbbit érdemes szelénnel kombinálva szedni, mert együttesen gyulladáscsökkentő hatásúak. Elősegíti a bőr és a köröm gyógyulását a cink. (Vigyázat: ha hoszszabb időn át szedjük, gondoskodni kell a réz pótlásáról is!) Ugyancsak hasznos lehet a krómtartalmú étrend-kiegészítő. D-vitaminnak fontos szerepe van a sejtek másolódását szabályozó folyamatok ellenőrzésében, ezért adagolása ugyancsak számításba jöhet.

Mivel a pikkelysömör kialakulása, illetve a tünetek súlyossága gyakran összefügg a szervezet valamilyen hiányállapotával, javasolt a komplex táplálékkiegészítők szedése, jó minőségű multivitamin- és multi ásványi anyagok készítmény formájában. Tapasztalatok szerint az aloe vera gél belsőleg és külsőleg egyaránt jó hatású: enyhíti a bőrtüneteket, a viszketést, gátolja a bőr kiszáradását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?