A passzív dohányzás akár koraszülést is okozhat

Zárt helyiségben a dohányosokkal együtt nem dohányzóknak is be kell lélegezniük a cigarettafüsttel szennyezett levegőt. A különböző tudományos vizsgálatok tanúsága szerint a cigaretta bomlástermékei az ilyen passzív dohányzók vérében és vizeletében is kimutathatók.

Zárt helyiségben a dohányosokkal együtt nem dohányzóknak is be kell lélegezniük a cigarettafüsttel szennyezett levegőt. A különböző tudományos vizsgálatok tanúsága szerint a cigaretta bomlástermékei az ilyen passzív dohányzók vérében és vizeletében is kimutathatók. Sőt az újabb, többszörösen megerősített tudományos vizsgálati eredmények szerint a dohányzás okozta egészségkárosodások egyharmada a paszszív dohányzás miatt a nem cigarettázókban fordul elő.

A japán Hirayama professzor összehasonlította azoknak a nőknek tüdőrák okozta halálozását, akik cigarettáztak azokéval, akik maguk nem tartoztak a dohányosok közé, de a férjük igen; és azokéval, akiknek férjük sem hódolt ennek a szenvedélynek. A cigarettázó nőknél volt a legmagasabb a tüdőrák okozta halálozás. De – és ez megdöbbentette a világot – a dohányzó férj mellett élő nem cigarettázó nők tüdőrák miatti halálozásának gyakorisága csaknem kétszeresen meghaladta azokét, akiknek a férje sem dohányzott; a férj cigarettázásának a feleségben tüdőrákot okozó hatása még a férj által elszívott napi cigaretták mennyiségével is nyilvánvaló öszszefüggést mutatott.

Szólnunk kell a terhesek jelenlétében történő dohányzás veszélyeiről is – indulatosan! Ha ma egy áldott állapotban levő aszszonyt valaki arcon ütne, ez jogosan egyértelmű felháborodást keltene minden tisztességes emberben, noha az ütés semmilyen ártalmas következménnyel nem járna a méhen belül fejlődő magzatra. A terhes nők jelenlétében ugyanakkor sokan cigarettáznak, és ez különösebb felháborodást sem kelt. Pedig ennek valószínűleg lesz ártalmas hatása az aszszony méhének gyümölcsére.

Rövid kitérőként hadd meséljem el a passzív dohányzás szélsőséges következményének egy példáját. 1981-be fogas kérdésben kértek tőlünk szaktanácsot: egy huszonöt éves nő első terhessége alatt egy szobában dolgozott egy erősen cigarettázó férfival. Kollégája kérése ellenére napi egy doboz cigarettát szívott el a nyolcórás munkaidő alatt, és így jelentősen szennyezte a levegőt, amit a terhesnek is szívnia kellett. Az asszonynál koraszülés következett be. Az 1900 g-os újszülött sajnos légzéselégtelenség miatt meghalt. Ezt követően az aszszony pert indított kollégája, mint gyermeke halálának okozója ellen. Nem volt könnyű a helyzet.

A passzív dohányzás ártalmassága egyértelműen bizonyított. A terhesség alatt belélegzett cigarettafüsttel szennyezett levegő magzati ártalmassága is sokszorosan igazolt. Ugyanakkor tény, hogy a koraszülésnek számos más oka is lehet, és sokszor lehetetlen megmondani, hogy ezek közül melyik, milyen arányban vett részt az adott koraszülés kiváltásában. Etikailag semmiképpen sem zárható ki a kolléga cigarettafüstjének egészségrontó, így közvetve halált okozó hatása. Jogilag nem lehetett bizonyítani a közvetlen összefüggést. A lelkem mélyén azonban súlyosan elítélem ezt a férfit, és elítélem azokat a dohányosokat is, akik nincsenek tekintettel más emberek egészségére.

A legutóbbi években bizonyosodott be a passzív dohányzás súlyos veszélyessége a csecsemőkre és kisgyermekekre nézve. A fejlődő szervezetben a légzőrendszer fokozottan érzékeny az ártalmas hatásokkal, így például a cigarettafüsttel szemben. A csecsemők és kisgyermekek jelenlétében történő cigarettázás a légúti megbetegedések gyakoriságát jelentősen növeli, és emiatt már számos halálozást észleltek. Ezen túl a „passzív dohányos“ gyermekek hajlamosabbak a tüdőrákra is. Ráadásul a bélkólikát (fájdalmas hascsikarást) is sokkal inkább észlelik a dohányosok gyermekeiben.

Végül utalnunk kell még, gyakorlati jelentősége miatt, a fogamzásgátló tabletták és a dohányzás veszélyes kapcsolatára. A fogamzásgátló tabletta szövődményeként eddig elhalálozott nők döntő többsége a dohányosok közül került ki. Arra szintén gondolni kell, hogy a nem dohányzó 60%-nak is, a passzív dohányzás révén, gyakorta kell cigarettafüsttel szennyezett levegőt beszívnia. Életük teljében levő asszonyok egészsége károsodhat tehát emiatt.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?