„Szeretném megkérdezni, hogyan, mikor és mennyit kell napozni, hogy ne kapjak bőrrákot. Meddig tartózkodhatok a napon, hogy ne kapjak bőrgyulladást és mit is jelent a napszúrás és a hőguta?”
Amikor a nap kellemesen süt, jobb kedvünk van, átmelegszik a vesénk, és jobban tisztul a szervezetünk.
A napozás előnyei és hátrányai
Amikor a nap kellemesen süt, jobb kedvünk van, átmelegszik a vesénk, és jobban tisztul a szervezetünk. Bőrünk egészséges színt kap, D-vitamin képződik, és ha azt akarjuk, hogy idősebb korban ne legyen csontritkulásunk, nemcsak D-vitaminra, A-vitaminra is szükségünk van, mely a sárgarépában van. A napsugarak hatására fokozódik a vérképződés, ezért ajánlatos a napozás a sápadt arcú fiataloknak. A nap gyógyítja a köszvényt, a kimerültséget, a reumát, a különböző bőrbetegségeket, a vitiligót (fehér foltok).
Első alkalommal csak 5–10 percig szabad napozni. Védőkrémet mindig kell használni. A legjobb erre a körömvirágos krém, amelyben A-, D- és E-vitamin is van. Ha egész nap a szabadban dolgozunk, kenjük be a bőrünket propoliszos krémmel, ám akkor is vegyünk fel fehér pólót vagy inget, amely visszaveri a káros sugarakat. Ha víz mellett napozunk, a hullámok megtörik a fényt, és felerősítik a fénysugarak káros hatását. A betegeknek és a csecsemőknek csak szűrt fényen (félárnyékban) szabad napozni. Használjunk szalmakalapot, hogy védjük a fejünket, és az agyunk ne forrósodjon fel. Ha nyáron megyünk a hegyekbe és otthon felejtettük a szalmakalapunkat, az agy védelmére az acsalapu leveleket lehet használni, amelyek a hegyi patakok mentén nőnek. Ha nem védjük fejünket, napszúrást kaphatunk, amely ájulással, fejfájással, hányingerrel, szédüléssel, lázzal jelentkezhet. Ilyenkor a beteget az árnyékba kell vinni, hideg vizes borogatást vagy jeges tömlőt kell helyezni a fejére. Pótolni kell a fontos ásványi anyagokat. A napszúrás súlyos is lehet, ilyenkor orvosi kezelésre van szükség. Az elsősegélynyújtást tehát mindenkinek ismernie kell. Akkor járunk el bölcsen, ha fokozatosan napozunk, sok ásványvizet iszunk, 10 és 15 óra között nem tartózkodunk a napon, mert ilyenkor a legkárosabb az UV-sugárzás. Ha ezeket a szabályokat nem tartjuk be, a nap káros lehet. Ilyenkor a gyógynövények sokat segíthetnek. Külsőleg a körömvirágos krém, a propoliszos krém; belsőleg a citromfű, a borsmenta tea és sok más gyógynövény, amely fokozza az ellenálló képességünket, pl. a bíborvörös kasvirág, a bazsalikom. Napon ne igyunk orbáncfűteát, mert kiütéseket kaphatunk. Mindenkinek azt kívánom, hogy okosan napozzon, s hogy a nyár végére egészséges, szép barna bőre legyen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.