Nem szívderítő látvány, ahogy az alig hatéves bömbölő, toporzékoló csöppséget az anyja a fogorvosi rendelőbe tuszkolja. „Legszívesebben megszidnám az anyukát, mert aligha tudatlansága, inkább hanyagsága miatt fél a gyermeke. Hiába igyekszem, a fekete fogroncsok gondozása kellemetlen, a kezelés némi fájdalommal is jár.
A megelőzés olcsóbb
A kisbaba fogainak fejlődése már a születés előtt megkezdődik: mind a 20 tejfog csírája megtalálható az állcsontokban. Körülbelül a születés utáni hatodik hónapban elsőként legtöbbször az alsó két metszőfog tör elő. A fogzás ideje alatt az íny érzékenyebbé válhat, hiszen a fogak kibújása fájdalommal jár. Megnyugszik a gyermek, ha ínyét ujjára csavart nedves gézzel maszszírozzuk.
BABAFOGÁPOLÁSI-TUDNIVALÓK
Eleinte a fogacskákat minden este töröljük át nedves zsebkendővel vagy gézdarabkával, ám a baba egyéves kora körül már használható a fogkefe. A gyerekeknek speciális fogkefére van szükségük, melynek kicsi fején puha, lehetőleg lekerekített végű, egyenesre vágott sörték találhatók. A fogkefét háromhavonként mindenképpen, fertőző betegség (influenza, mandulagyulladás) után pedig azonnal ajánlatos kicserélni. Sokan megkérdezik, milyen fogkrémet használjanak, hiszen a választék óriási. A kisbabák esetében használjunk kifejezetten tejfogakra készült, csökkentett fluoridtartalmú gyermekfogkrémet.
A SZÜLŐ FELADATA
A szakértő nem győzte hangsúlyozni: hatéves korig a szülőnek felügyelnie kell a fogmosást. Természetesen hagyni kell, hogy a kicsi maga tisztítsa, de nem feltétlenül fontos, hogy a fürdőszobában tegye. Engedjük meg, hogy mesenézés közben fogkrém nélkül mossa, (5 perc ajánlott) és ügyeljünk arra is: minden egyes fogát külön-külön tisztítsa meg. Lefekvés előtt szülői segédlet kell ahhoz, hogy fogkrémmel eljussunk a szájüreg azon helyekre is, amelyeket a gyermek kihagyott. Ne feledjük: hároméves kortól évente legalább kétszer fogorvos ellenőrizze a gyermek fogazatát! Nagyobb odafigyeléssel elkerülhető volna a fogszuvasodás, hiszen a kisgyermekek foga általában a cukros teák, gyümölcslevek, vagy a tej miatt romlik. Éppen ezért, ha lehetséges, nyugtatóként soha ne használjunk cumisüveget. Ha mégis ragaszkodik gyermeke a cumisüveghez, a mama figyeljen arra, hogy elalvás előtt és étkezés után az üveg csak tiszta vizet tartalmazzon. Nem győzzük hangsúlyozni: a táplálkozás szintén fontos szerepet játszik az egészséges fogak fejlődésében. Bár a nassolást elkerülni aligha lehet, fontos követelmény a fogyasztás utáni fogmosás, szájöblítés. Tévhit, hogy egy alma elrágása pótolja a fogtisztítást: nemcsak almasavat, hanem gyümölcscukrot is tartalmaz.
FLUOR KELL A MEGELŐZÉSHEZ
A megelőzés nagyon egyszerű, és nem igényel sok időt. Aki megtartja a szájhigiénés szabályokat, az örökre elfelejtheti a fogszuvasodást. A napi kétszeri fluorid tartalmú krémmel történő fogmosás, és a fogak közötti rések fogselyemmel, illetve fogközi kefével történő tisztántartásának eredménye: a fog ellenállóvá válik a „savas támadásokkal” szemben, és így nem alakul ki a fogszuvasodás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.