Nem frázis, hogy a karácsonyi és újévi ünnepek megterhelik a szervezetet. A sült libának, kacsának és a finom süteményeknek nehéz ellenállni. Az ünnepi asztal szinte roskadozik az ételtől, italtól, a máj pedig kínlódik.
A máj nem kedveli a bőséges ünnepi lakomát
A sok zsír és cukor megnöveli az elhízás esélyét és a vele kapcsolatos betegségek kialakulását. Sok telített zsír van a fent említett finomságokban, ami könnyen megemelheti a vér koleszterinszintjét. A süteményeket általában fehér lisztből sütik, sok cukorral. Hirtelen megemelkedik a vércukorszint, majd lezuhan, és ismét éhesek leszünk. Épp ez az anyagcserezavarral összefüggő májzsírosság (MASLD) ismert oka. A betegség kialakulásának folyamata: az ember több kalóriát fogyaszt, mint amennyit szervezete fel tud dolgozni, megnövekszik a testsúly, és a felesleges zsír lerakódik a májban. Ám nemcsak a bőséges étkezés okoz májzsírosságot, hanem az ételek nem megfelelő összetétele is. Problémát jelent az is, hogy túl sok finomított lisztet, telített zsírokat, cukrot és vörös húst fogyasztunk.
Étkezési szokások és életmód
A májzsírosság az ipari országokban az egyik leggyakoribb májbetegség, ami az étkezési szokásokkal és az életmóddal függ össze. A felnőtt lakosság 30 százalékát érinti, a cukorbetegek esetében ez az arány pedig eléri a 60-80 százalékot. A kezelés alapja a kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres mozgás és a testsúly csökkentése. A kutatások azt mutatják, hogy ezek az intézkedések eredményesen csökkenthetik a májban felhalmozódott zsírok mennyiségét.
Kockázati tényezők
- túlsúly vagy elhízottság
- nagy derékbőség
- 2. típusú cukorbetegség
- sok egészségtelen ételt és italt tartalmazó étrend
- kevés mozgás vagy hosszú ülés
- a vér magas lipid-, például koleszterinszintje
- magas vérnyomás
- az inzulinrezisztenciával összefüggő betegségek, például policisztás petefészek szindróma
Amikor még visszafordítható a folyamat
A zsírmáj csak akkor okoz panaszokat, amikor a máj már jelentősen megnagyobbodott. Az érintettek ilyenkor olyan nem tipikus tünetekről szoktak beszámolni, mint fáradtság, levertség, étvágytalanság, teltségérzet és puffadás. Ha zsírmájat állapít meg az orvos, az első számú teendők közé a testsúly csökkentése és az alkohol mellőzése tartozik. Ha ezt a két dolgot következetesen betartják a betegek, akkor nagy eséllyel még visszafordítható a kóros folyamat. Ellenkező esetben előrehalad, a májsejtek fokozatosan elhalnak, májzsugorodás és májrák is kialakulhat.
- Puffadás szinte mindentől, fokozott bélgázképződés, kérődzés
- Sörhas – kiálló hasfal és/vagy túlzott zsírlerakódás a has körül
- Indokolatlan súlynövekedés – diétás étrend és a gyakori mozgás ellenére
- Magas koleszterin- és trigliceridszint
- Hormonális egyensúlyzavar, PMS, szabálytalan menstruáció
- Krónikus fáradtság, agyi köd, tompaság
- Gyomor- és bélpanaszok: reflux, gyomorégés, IBS
- Bőrpanaszok, bőrbetegségek: akne, rosacea, pikkelysömör vagy viszkető, foltos bőr
- Sötét színű vizelet, bőséges folyadékfogyasztás mellett is
- Túlzott mértékű büdös/édes szagú izzadás
- Testszag, szájszag
- Kellemetlen érzés a máj környékén (jobb felső hasüregi rész a bordák alatt, vagy hátul a hát jobb-középső részén)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.