A köszvény a szervezetben kicsapódó húgysavkristályok által kiváltott tünetegyüttes, mely olyan ízületi gyulladást okozhat, amelyet rohamokban jelentkező fájdalom, duzzanat, kipirosodás, ízületi nyomásérzékenység jellemez. A köszvény kezelése nemcsak a tünetek megszüntetése, hanem a szövődmények elkerülése miatt is fontos!
A köszvény hosszú távú szövődményei
Köszvényt a szervezet magas húgysavszintje okoz. Előfordul, hogy a húgysavszint laborvizsgálatokkal nem is tűnik emelkedettnek, de csökkentése hosszú távon mégis enyhíti a köszvénybetegség tüneteit.
A magas szint oka a túlzott húgysavtermelődés vagy a csökkent húgysav-elimináció lehet. Általában a hajnali órákban jelentkezik, a betegeknél leggyakrabban az öregujj fájdalmas gyulladásával. Az első ízületi gyulladás lezajlását követően hosszabb-rövidebb gyulladásos időszak telhet el az újabb köszvényes roham jelentkezéséig. Jellemző, hogy a tünetmentes periódusokban is magas a szérum húgysav-koncentrációja, a húgysav pedig kicsapódik a még tünetmentes ízületek belhártyájában is. A betegség krónikussá válásakor, főleg kezeletlen esetekben a rohammentes időszakok megszűnnek, és egy alacsony aktivitású, több ízületet érintő, folyamatosan fennálló deformáló gyulladás alakul ki. Ilyenkor már gyakran érintettek a kéz kis ízületei is, ahol köszvényes csomók alakulhatnak ki. Leggyakrabban az ízületek felett alakulnak ki, de nemritkán inak környékén, felszínesen lévő bursák körül is megtalálhatóak, sőt leírtak már a fülkagylón, szemen, szívbillentyűkön és a gerinccsatornában is köszvényes csomókat. Krónikus köszvény esetén gyakori a vesekárosodás is. A leggyakoribb vesekárosodást az urátkristályok lerakódása okozza a vese állományába, mely veseelégtelenséget okozhat. Ismert, hogy a köszvényes betegek leggyakoribb haláloka a veseelégtelenség. Tudni kell azonban azt is, hogy a veseelégtelenség kialakulásához köszvényes betegek esetén az alapbetegség fennállásán túl egyéb tényezők is szükségesek.
Kezeléskor a heveny gyulladás megszüntetése, az újabb gyulladás kialakulásának meggátlása és a vér húgysavszintjének csökkentése elsődleges fontosságú. Krónikus formában fontos az életmód rendezése és a húgysavszint csökkentése. A már kialakult csomók sebészi eltávolítása is szükségessé válhat. A már kialakult ízületi elváltozások okozta funkciókárosodások komplex rehabilitációval kezelhetőek.
(webbeteg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.