A kismamák hajhullása

A várandósok hajhullását nem tekinthetjük hajbetegségnek, hiszen egy természetes testi reakció része, ám sok esetben a folyamat átbillen egy határon, és ekkor már önálló hajbetegségről beszélünk.

A várandósok hajhullását nem tekinthetjük hajbetegségnek, hiszen egy természetes testi reakció része, ám sok esetben a folyamat átbillen egy határon, és ekkor már önálló hajbetegségről beszélünk. Mi is történik valójában?

A terhesség ideje alatt a kismama szervezete lubickol a vitaminokban, tápanyagokban; a női hormonok termelődése a maximumon van. Nemcsak a baba, hanem a saját szervezetünk is sokat hasznosít ezekből a vitaminokból.

Önmagától visszafordul

A szülés után kb. 2 hónappal intenzív hajhullás jelentkezik, de normális körülmények között 3-4 hét alatt magától megáll. Ezt a hirtelen hajhullást a szülés fizikai-testi traumája váltja ki, valamint a női hormonok termelődésének visszaesése is. Ilyenkor egyszerre akár több ezer hajszál is elpusztul, megkezdi a leválás utáni szarusodási folyamatot, ami átlagosan 6-8 hét, aztán tömegesen kihullik. Ez ijedséget okoz, főleg ha a terhesség alatt a haj erősödött, nőtt. De maga a jelenség önmagától elmúlik. Mikor fordul át hajbetegséggé? Gyakran lép fel komplikáció a szülés után akár az anyánál, akár a babánál. Ez függetlenül attól, hogy fizikai vagy lelki eredetű, gátolhatja a hajszálak pusztulásának leállását, és tetézve az előző természetes kiváltó okot, ez együtt már betegség. Maximum 3 hónap leteltével csökkenni fog az intenzív hullás. Innentől kezdve már sokan nem foglalkoznak vele, mivel már nem hullik annyira.

Nem pótlódnak

Ha a babánál komplikáció lép föl, s pszichésen negatívan hat a mamára, az eredmény ugyanaz: az erőteljes hajhullást felváltja a lassú hajpusztulás. A súlyossága attól függ, mikor lép közbe a második kiváltó ok: genetikailag milyen hajlama van az anyának. A 3. hónap leteltével megkezdődik a hosszan tartó hajsorvadás, ez abban nyilvánul meg, hogy az egészségesen elöregedett és kihullott hajszálak nem pótlódnak, vagy csak részlegesen, így a tömege csökken. Sokan már csak 4-5 évvel a szülés után, erősen megritkult hajjal jelentkeznek hajvizsgálatra, nehezen értik meg, lehetséges, hogy az első szülés semmi gondot nem okozott, míg a második igen.

Fontos a megelőzés

Mindez megelőzhető bizonyos kozmetikai készítményekkel. Ezek aktívan tartják a hajhagymákat és a hajgyökereket, így az esetleges második kiváltó ok nem a szüléskor legyengült állapotban éri a kismamát, ezért nem is tudja elpusztítani, a ritkulási folyamat pedig ki sem alakul. Ha be akarjuk biztosítani magunkat, akkor az intenzív hajhullás elleni kezelés után közvetlenül használjunk hajerősítő kezelést is. Ez azoknak ajánlott, akik különben is hajlamosak a hajhullásra. Fontos, hogy az anyák önmagukra is figyeljenek a baba mellett, mert akár évekbe is telhet a haj visszanövesztése. (ba-zin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?