A koffein és a magas vérnyomás

koffein k

Dr. Hrubá Orsolya gyógyszerész válaszol.

Jelige: magas vérnyomás

„Naponta 3 kávét iszom. A kezelőorvosom magas vérnyomás ellen írt fel gyógyszereket, melyeket reggel és este kell szednem. Fogyaszthatok továbbra is kávét?”

Egyes ételek és italok, például az alkohol, a citrusfélék, a koffein és a tejtermékek jelentős kölcsönhatásba léphetnek a gyógyszerekkel. Ezért fontos, hogy a gyógyszerész figyelmeztesse a beteget a kockázatos élelmiszerekre, melyeket a kezelés alatt átmenetileg ki kell hagyni. 

A koffein, amelyet az alkaloidok közé sorolunk, erősen hat az emberi szervezetre. Naponta körülbelül 400 mg-ot fogyasztva a koffein serkenti, élénkíti az agyat és az idegrendszert, egyebek mellett megemeli az agy dopaminszintjét, csökkenti az aluszékonyságot, elernyeszti a simaizmokat, növeli a gyomorsav kiválasztását, tágítja a légutakat, fokozza a vizeletkiválasztást és a szívműködést. Koffeint nagy mennyiségben a kávé, tea, kakaó, kóla és az energiaitalok tartalmaznak. A teában lévő koffein – a többi hatóanyagnak köszönhetően – sokkal lassabban szívódik fel, ezért a tea a koffeinbevitel szempontjából kíméletesebbnek mondható. 

Bizonyos esetekben a koffein és egyéb növényi anyagok fogyasztása is befolyásolhatja a gyógyszerek felszívódását, vagy növelheti a mellékhatások kockázatát és csökkentheti a gyógyszerek hatékonyságát.

Ma már tudományosan igazolt, hogy a koffein, annak ellenére, hogy önmagában véve nem fájdalomcsillapító, képes fokozni a fájdalomcsillapító gyógyszerek hatását (ún. hatásjavító, adjuváns analgetikum). Fájdalom esetén tehát előnyös, ha olyan pirulákat alkalmazunk, amelyek a fájdalomcsillapító összetevő mellett koffeint is tartalmaznak. Ilyen készítmény már vény nélkül kapható a gyógyszertárban, és például migrénes fejfájásnál alkalmazható.

A koffein csökkentheti egyes gyógyszerek hatását, ezért ha efedrin-, valproát-, esetleg adenozin- vagy dipiridamol- tartalmú gyógyszert szed, jobb, ha teljesen kihagyja a kávét. Egyéb gyógyszerek, egyebek mellett a vérnyomáscsökkentő szerek használata közben nem tilos a koffein, bizonyos mennyiségben pedig elfogadható a kávéfogyasztás (naponta legfeljebb 4 csésze).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?