A GYÓGYĺTÓ TERMÉSZET

Cannabis – bélbetegségre is
A cannabist a krónikus gyulladásos bélbántalmak ellen is be lehetne vetni – vélekednek kutatók. Ugyanakkor hangsúlyozzák: a cannabis elszívása határozottan nem a helyes út, ugyanis a jointszívás egyes tüneteket akár erősíthet is – ahelyett, hogy segítene.

Cannabis – bélbetegségre is

A cannabist a krónikus gyulladásos bélbántalmak ellen is be lehetne vetni – vélekednek kutatók. Ugyanakkor hangsúlyozzák: a cannabis elszívása határozottan nem a helyes út, ugyanis a jointszívás egyes tüneteket akár erősíthet is – ahelyett, hogy segítene. A Bath és a Bristol Tudományegyetem kutató megállapították, hogy nemcsak az agyban, de a bélben is fellelhetőek cannabinoid-receptorok. Ez pedig azt jelenti, hogy a cannabist akár a krónikus gyulladásos bélbántalmak ellen is sikerrel lehetne alkalmazni. A Nature-ben megjelent cikkben a szakértők arra is kitérnek, hogy Indiában és Kínában a cannabis hagyományos bélgyulladás elleni gyógykészítménynek számít. A cannabis-kutatók már korábban is publikáltak arról szóló tanulmányokat, hogy egy joint bizonyos esetekben határozottan csökkentheti a gyomortájéki fájdalmakat. Ez indította arra a Karen Wright vezette teamet, hogy ezen állítások klinikai bázisának részleteit vizsgálja. A kutatóknak valóban sikerült CB1-cannabinoid-receptorokat találni a bélben. Valószínűleg e sejtek a felelősek azért, hogy a bél-nyálkahártya esetleges sérülésekor meginduljon a regenerálódás – tette hozzá a szakember. Ezt sikerült is modellálni az in vitro kísérlet során. A team megrongálta a bélsejteket, ezzel gyulladást idézve elő. Ezután szintetikusan előállított cannabinoiddal kezelték a kérdéses területet. Az eredmény: a sejtek hatására valóban megindult a gyógyulási folyamat. A kutatók abból indulnak ki, hogy az egészséges bélben gyulladás kialakulása esetén az endothelsejtek termelni kezdik az endogén cannabinoidokat. Korábbi tanulmányokban már megállapították, hogy az idegsejtekben található CB1-receptorok hatással vannak a bélmozgásra.

Mégse hat a kasvirág?

Amerikai kutatók kételkednek a népszerű, immunerősítőként árult echinacea hatásában. A mesterségesen náthával megfertőzött tesztszemélyeknél azonos százalékban alakult ki a megbetegedés, akár echinaceát szedtek, akár placebót kaptak. Egy a New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent cikk szerint a nagy népszerűségnek örvendő gyógynövény, a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) valójában nem alkalmas a nátha megelőzésére.

A készítmény a házipatikák kedvence – sok millió ember fogyasztja Európában és Észak-Amerikában is. Télen a legnagyobb a keletje, mert úgy tartják, hogy a szervezet védekezőképességét erősítve, segítségével megelőzhető a megfázás.

Ugyanakkor amerikai kutatók úgy vélik: valójában nem tulajdonítható a szernek ilyen hatás. A tesztszemélyeket mesterséges cseppfertőzéssel megbetegítették, majd szállodai szobákban elkülönítették őket. Az egyik csoport echinaceát szedett megelőzésképpen, a kontrollcsoport placebót. Az adatok szerint mindkét csoport esetében közel azonos százalékban alakult ki a nátha, azaz azok, akik echinaceát szedtek, ugyanolyan arányban fertőződtek meg, mint akik hatóanyag nélküli ál-gyógyszert kaptak. (Forrás: Galenus)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?