A gyerek első tükre a szülő

A tükrözési szakaszban a kisgyerek felfedezi önmagát, ő van a tükörben. Úgy lel önmagára, hogy látja magát a tükörben. Ez az alapja az önreflexiónak, hogy felfigyel a környezet visszajelzéseire. Minél jobb tükröt lát, annál jobb az önmegfigyelése.

A tükrözési szakaszban a kisgyerek felfedezi önmagát, ő van a tükörben. Úgy lel önmagára, hogy látja magát a tükörben. Ez az alapja az önreflexiónak, hogy felfigyel a környezet visszajelzéseire. Minél jobb tükröt lát, annál jobb az önmegfigyelése. Ha ez hiányzik, nem tud önmagára reflektálni, nem alakul ki az önazonossága. Ebben a korban nagyon fontos az, hogy milyen visszatükrözést kap a gyermek. Vigyázni kell a negatív tükrözéssel. Önbecsülése attól függ, hogy milyen visszajelzéseket kap. A gyerek első tükre a szülő.

A visszatükrözés szimbolikus áttétele: A tükör arra való, hogy lássa magát az ember, és megalkothassa én-határait. Aki nem kapott elegendő visszatükrözést gyermekkorában, az felnőtten ezt keresi. Ha az én-határai gyöngék, állandóan a visszatükrözést várja. Az érzelmi viszonyulás attól függ, ahogy a másik visszatükrözi. Társadalmilag lehet valaki nagyon értékes ember, de nem kap meg bizonyos munkát, mert nem szeretik. Kevés ember képes azt mondani, hogy nem szeretem ezt az embert, de el kell ismernem, hogy ebben nagyon jó.

A fallikus szakasz exhibicionista magamutogatás, olyasmit mutogat valaki, ami természetes adománya. Nem került neki semmibe, ezt a természettől kapta. Értékké teszi azt, amiben nincs befektetett munka. A látszat és a valóság nagyon megtévesztő. Ami látványos, nem biztos, hogy értékes. Két ember közti kapcsolatnak csak akkor van értelme, ha termékeny.

A fallikus szakasz szimbolikus áttétele: A fejlődés során a személyiség eljut arra a szintre, hogy oda tud fordulni a másikhoz. Képes megnyílni és befogadni azt, amit a másik ad. Meddő vitáknál gyakran azért nem jutnak előre, mert mindenki a saját ötletét dobja be, de mivel nincs, aki befogadja, nem keletkezhet semmi új. Miért van ez? Azért, mert mindenki fél a szüléstől. Előre nem tudni, hogy milyen lesz az, ami megfogan. És amit megszülnek, azt fel is kell nevelni.

Ha valamelyik fejlődési szakasz kimarad, azt később be kell hozni.

Miért jó tudni a fejlődési szakaszok szimbolikájáról? Ha felismerjük, hogy ki, mikor, milyen fejlődési szakaszban van, akkor nem adunk neki teljesíthetetlen feladatokat, s tudjuk, hol érinthetjük meg, mit tud elfogadni.

A szerző pszichológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?