A gyakori kézmosás a legjobb megelőzés

kézmosás

Régóta tudjuk, hogy a szünidő után minden évben megnő a heveny felső légúti betegségben szenvedő gyerekek száma, elsősorban az ötévesek körében. Ez logikus, hiszen a kicsik szervezete még nem eléggé fejlett, s nem tudnak hatékonyan védekezni a különféle kórokozók ellen. Ez a magyarázata annak, hogy amikor megkezdődik a tanév, ők gyakrabban betegek, többet hiányoznak az iskolából.

A legegyszerűbb és leghatásosabb megelőzési módszer a gyakori és alapos kézmosás. Minden szülő kötelessége, hogy megtanítsa gyermekét a higiéniai szabályok betartására, mert így kerülheti el a légúti betegségeket, az emésztési zavarokat és az A típusú májgyulladást.

„Az óvoda veszélyes környezet, már ami néhány fertőző vagy paraziták okozta betegségek terjedését illeti. A gyerekek immunrendszere még nem fejlődött ki teljesen, ezért könnyebben betegszenek meg – magyarázta dr. Jana Hamade, a Közegészségügyi Hivatal egészségvédelmi szekciójának vezetője, majd hozzátette: – A gyerekek gyakran vesznek a szájukba játékokat vagy más tárgyakat, mindent megfogdosnak, megvizsgálnak, és ezért könnyebben jutnak szervezetükbe a különféle kórokozók. Rendkívül heves a gyermek immunrendszerének reakciója arra a fertőzésre, amivel még nem találkozott, ellenállást csak bizonyos idő után tud kifejteni, amikor a szervezet már hozzászokott a bakteriális flórához, ami közösségben alakul ki. A betegség lefolyása ezután már nem annyira súlyos, és a betegségek előfordulása is csökken. A legegyszerűbb megelőzés a gyakori kézmosás. Tudni kell, hogy a fertőzések 80 százaléka piszkos kézzel terjed. A szervezet védekezőrendszerét a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, elsősorban az elegendő zöldség és gyümölcs erősíti. A fertőző betegségek ellen a legjobb védekezés a gyermek beoltása a kötelező oltásokat meghatározó programban szerint.”

A kötelező reggeli szűrő

A 355/2007-es törvény értelmében óvodába csak olyan gyerek mehet, aki nem mutatja a fertőző betegség tüneteit. A fizikai személyek – vállalkozók és jogi személyek, akik óvodát üzemeltetnek – ezt a kötelességüket a úgynevezett reggeli szűrő alkalmazásával teljesítik.

A felelős személynek mindennap fel kell mérnie a gyerekek egészségi állapotát. Azt, akinél fennáll a gyanú, hogy beteg, csak akkor veszik be, ha az illetékes kezelőorvos felmérte egészségi állapotát. Ha a heveny fertőző betegség tünetei napközben jelentkeznek, a felelős személynek el kell a gyereket különítenie a többiektől, biztosítania kell a felügyeletet, és azonnal értesítenie kell törvényes képviselőjét

– tette hozzá a szakember. Kiemelte: a gyerek csak akkor mehet az óvodába, ha teljesen meggyógyult. Ha túl korán kerül vissza a közösségbe, fennáll a veszély, hogy megfertőzi a többi gyereket is és meghosszabbodik a felépülés folyamata.

Vírusok és baktériumok ellen

legjobb:

  • alapos és gyakori kézmosás
  • elegendő vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet tartalmazó táplálkozás
  • egészséges italok
  • rendszeres napi mozgás

Leggyakoribb gyerekbetegségek

  • felső légúti gyulladások
  • skarlát
  • hasmenés

bárányhimlő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?