A fül, az orr és a garat mind elhelyezkedésüket, mind működésüket tekintve szoros kapcsolatban állnak egymással és egyes megbetegedéseik is gyakran lépnek fel együtt.
A fül, az orr és a garat betegségei – 1.
A fülzúgások
A tudomány ma még nem tud pontos magyarázatot adni a fülzúgásra (tinnitusz), de a jelenség szinte minden, a hallószervet érintő betegség kísérő tünete lehet. A fülzúgás lehet folyamatos vagy szaggatott, és háttérzúgás, ami csengés, fütyülés, recsegés, sistergés, sziszegés stb. formájában hallható. A fülzúgást a legtöbb esetben halláscsökkenés is kíséri.
Ha a fülcsengés a külső fülből ered, akkor általában a hallójárat eldugulása (obstrukció) váltja ki, ami lehet egy fülzsírdugó is.
A középfül betegségei közül a heveny hurut, a pangásos fülgyulladás (otitisz congestiva), és a dobhártya betegségei a leggyakoribb okok.
A belső fülből eredő fülzúgások okát nehezebb megtalálni, s így gyógyítani is: sérülések, daganatok, fertőzések, fog-, orr- és csigolyabántalmak (pl. artrózis), válthatják ki.
Fülzúgást okozhatnak nem fülből eredő betegségek is, például vérszegénység, szív- és érrendszeri megbetegedések (magasvérnyomás-betegség, érelmeszesedés), fejsérülés stb.
A fülzúgásnak kivételes esetekben lelki okai is lehetnek: különféle neurózisok, hisztéria, depresszió, pánikbetegség stb.
A fülzúgás okát felderítő vizsgálatok és a megszüntetésére irányuló kezelések sokszor sikertelenek. A zúgó hangot ilyenkor különféle műszerek alkalmazásával próbálják elviselhetővé tenni, pl. hallásjavító készülékkel vagy egy olyan szerkezettel, ami elfedi a zúgást.
Fülfájdalmak (otalgia)
A hallószervek és a gége betegségeit igen gyakran kíséri fülfájás. Egyesek fokozottan hajlamosak rá – különösen igen hideg időben – míg másoknál nagyon ritkán fordul elő. Ha a fájdalom tartós marad, haladéktalanul forduljunk orvoshoz.
A fülfájás eredhet a külső vagy a belső fül területéről, de a fülbe sugározhat az orrból, az orrmelléküregekből, a fogakból, az ínyből, az állkapocsízületből, a nyelvből, a mandulákból, a garatból, a gégéből, a nyelőcsőből vagy a fültőmirigyből is.
A fülkagyló rendellenességei
A fülkagyló elváltozásai sokszor valamilyen sérülés, ütés, nyomódás következménye (ilyen például a birkózók ún. karfiolfüle). A rendellenességek többsége jóindulatú, de nem esztétikus. Szerencsére van mód a kiigazításra. Az elváltozások – például elálló fülek – kezelése esztétikai vagy helyreállító plasztikai műtéttel történik.
A külső hallójárat eldugulása
Az esetek többségében az elzáródást egy fülzsírdugó okozza, ami viszketést, fájdalmat, átmeneti halláscsökkenést válthat ki. Azonban előfordulhat az is, különösen gyermekeknél, hogy a külső hallójáratot egy, a fülbe gyömöszölt apró tárgy tömi el. Bármi is a dugulás oka, a hallójárat kitisztítását minden esetben orvosra kell bízni, hogy elkerüljük a hallószerv súlyos sérülését, ami könnyen előfordulhat a hozzá nem értő beavatkozások nyomán.
Forrás: Család és Egészség
A külső fül sérülései
A bokszolóknál, birkózóknál gyakran látható a „karfiol-fül” a külső fület ért tompa ütés következménye. A porc és a környező kötőszövetréteg, a porchártya zúzódása hatalmas, vöröseslila vérömleny kialakulásához vezet. Ha a vérömleny elzárja a porchoz vezető vérereket, az a fül maradandó alakváltozásával jár.
Az állkapcsot érő erős ütés a hallójáratot övező csontok törését is okozhatja, ami a hallójárat torzulásához, beszűküléséhez vezethet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.