A cukorbetegek diétája nem azonos a koplalással!

A cukorbetegségben, diabetes mellitusban szenvedő embereknek naponta többször és meghatározott időben akkor is enniük kell, ha éppen nem éhesek.

Sokféle étrend
A cukorbetegek diétája minden egyes esetben testre szabott.

A cukorbetegségben, diabetes mellitusban szenvedő embereknek naponta többször és meghatározott időben akkor is enniük kell, ha éppen nem éhesek.

Sokféle étrend

A cukorbetegek diétája minden egyes esetben testre szabott. Az első és legfontosabb szempont — főleg a súlyfelesleggel rendelkező diabéteszesek számára — az étrend energiatartalma. Azaz a normális testsúlyú cukorbetegnek összességében naponta annyi energiához kell juttatnia szervezetét, amennyit az életkor, a testmagasság, az anyagcsere egyedi jellemzői megkívánnak. Az elmúlt évszázad első kétharmadában a zsír- és fehérjedús, egyszersmind szénhidrátszegény étrendet javasolták a cukorbetegeknek. Erről egyrészt bebizonyosodott, hogy nagyon hizlal, másrészt fokozza az érelmeszesedés ütemét. A mai, korszerű diabéteszes étrend összetétele: 50 % szénhidrát, 20 % fehérje és 30 % zsír. De csupán a szénhidráttartalom előírása — többnyire ez történik a hazai orvosi és dietetikai gyakorlatban — elégtelen és félrevezető, mert ha az energiatartalmat nem határozzuk meg, egyrészt nem biztosíthatjuk az optimális tápanyag-összetételt, másrészt a cukorbeteg önkéntelenül is átlépi az energiahatárt, hiszen úgy véli, hogy ami nem szénhidrát, abból bármennyit ehet (húst hússal). Ez utóbbival szoktak egyébként érvelni az elkötelezett fogyókúrázók is, éppen a cukorbetegek diétájára hivatkozva.

Nem vagyok részeg!

Az 1-es típusú cukorbetegek rendszerint naponta hatszor esznek, meghatározott időben. Reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora, pótvacsora. (Ők négy alkalommal, a főétkezések előtt, valamint este tíz óra körül, lefekvés előtt szúrnak inzulint.) A 2-es típusú cukorbetegek már inkább beoszthatják a napi étkezések számát, de legalább három alkalommal nekik is enniük kell. Aki túlsúlyos, az kevesebb szénhidrátot, aki nehéz fizikai munkát végez, az többet köteles enni! Igen, jól olvassák, az adagolásban nincs pardon, mert ha egy cukorbeteg nem fogyasztja el a számára előírt szénhidrátmennyiséget, hipoglikémiás rosszullét, sőt ájulás léphet fel nála. Ennek külső tünetei nagyjából megegyeznek a részegség jeleivel: az illető félrebeszél, aszimetrikusan mozog, majd eszméletét veszti. Ilyenkor jól jön a kis, karkötőre vagy nyakláncra csatolt fémlapocska: „Cukorbeteg vagyok!” Aki ilyesmit talál, az azonnal hívja a mentőket, és próbáljon meg elsősegélyt nyújtani. Az ájult ember száját kinyitva, és a nyelvét előrehúzva tegyen arra egy kis mézet, cukoroldatot vagy pár csöpp hasonlóan erős szénhidráttartalmú folyadékot. Nagyon fontos, hogy tilos erőltetni az etetést vagy az itatást! Sokan, akik cukorbeteg ismerősüket-munkatársukat hasonló módon térítették eszméletre, mosolyogva állítják, hogy a beteg pillanatok alatt magához tér az ájulásból.

Együnk, de mennyit?

Általános szabályként el kell fogadnunk, hogy a szervezetbe minden étkezés során megfelelő menynyiségű szénhidrátnak kell bejutnia. Mivel a hasnyálmirigy inzulinelválasztását elsősorban a szénhidrátokból felszabaduló szőlőcukor fokozza, nem elhanyagolható az az élettani tény sem, hogy a szervezet inzulinérzékenysége napszakos ingadozást mutat: legalacsonyabb reggel és késő délután, legmagasabb délben és éjjel. Éppen ezért reggelire kevesebb szénhidrátot tanácsos fogyasztani, mint ebédre vagy vacsorára. Régebben azt hitték, hogy a cukorral készült ételek és italok sokkal jobban megemelik a vércukor szintjét, mint az úgynevezett keményítőt tartalmazók. De időközben klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy a keményítőt tartalmazó élelmiszerek többsége jobban emeli a vércukor szintjét, mint maga a répacukor. Annyi már most bizonyos, hogy az összes magyaros ételkülönlegesség még mindig kedvezőbb glikémiás indexű, mint a fehér kenyér. Főleg, ha zsírszegényen készítjük el. A cukorbeteg tehát semmilyen speciális diétát nem igényel. Étrendje lényegében nem különbözik attól, amit az egészséges táplálkozás szellemében ajánlanak a szakorvosok. (- cz-)

Egyszerű szénhidrátok: cukor, lekvár, csokoládé, cukrozott gyümölcs, sűrített, csokoládés tej, méz, karamell, melasz, szörpök, dzsemek, gyümölcszselé, befőttek, fagylalt.

Összetett szénhidrátok: liszt, burgonya, kenyér, fejes káposzta, száraztészták, sütőtök, péksütemények, zöldborsó, tejes kukorica, alma, rizs, banán, lencse, bab, banán, zabpehely.

A müzlik összetétele mindig különböző lehet, mindig ellenőrizzük a dobozon.

A legegészségesebbek: a hidegen sajtolt növényi olajok, olajos halak, és a csökkentett zsírtartalmú vajkrémek. A legújabb kutatások szerint a tengeri halakban található zsírsavak csökkentik a verőerek elzáródásának kockázatát.

A tizennégy éves Blanka kilencéves kora óta cukorbeteg. Egy alkalommal kajánkodva jegyezte meg, hogy ha mindenki olyan rendszerességgel, és az ételeket úgy megválogatva enne, mint ő, a fogyókúrás csodaszerek kiagyalói mind tönkremennének. Nos, ebben bizony van némi igazság...

Felnőtt (2-es típusú) cukorbetegek egészséges étrendje

Néhány alapmenü annak

– akinek fogynia kell (1200 kcal/5040 kJ)

Reggeli: két szelet fekete kenyér, zsírszegény margarin, camembert sajtszelet, paradicsom, kávé vagy tea

Tízórai: fehér joghurt gyümölccsel és kukoricapehellyel

Ebéd: salátatál az évszaknak megfelelően, három közepes, sütőben sült köménymagos burgonya, fél deciliter vaníliakrém csokoládéöntettel

Uzsonna: diabetikus keksz

Vacsora: félbarna pirított tartós kenyér, vajjal vagy két szelet sárgadinnyével, tea

Pótvacsora: paradicsom ivólé és kétszersült

– aki megtarthatja a súlyát (1500 kcal/6300 kJ)

Reggeli: paradicsom ivólé, főtt zabkása

Tízórai: kenyér sárgarépás túróval

Ebéd: tyúkragu paprikával és sonkával, fejes saláta pikáns joghurtöntettel, sós burgonya, narancskrém

Uzsonna: két szelet almás pite

Vacsora: zöldségtál, kenyér, zsírszegény margarin, eidami sajt, tea

Pótvacsora: friss ananász vagy eper, és diabetikus keksz

– aki ideális testsúllyal él aktív életet (2200 kcal/9240 kJ)

Reggeli: gombás tojásrántotta, kenyér, zsírszegény margarin, kávé vagy tea

Tízórai: barna kenyér, zsírszegény margarin, sonkaszelet, sárgarépa, joghurt, alma

Ebéd: töltött marhaszelet, sárgarépás kínai kellel vagy brokkolival, burgonyapüré, friss gyümölcs

Uzsnna: két szelet málnatorta, egy képviselőfánk, tea

Vacsora: hering egytál, héjában sült burgonya, friss gyümölcs vagy desszert

Pótvacsora: félbarna kenyér, sós rudak, sajtkockák

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?