A bőrön át szívódnak fel a szükséges hormonok

Szlovákiában januártól kapható a világ első fogamzásgátló tapasza, az Evra. A tapaszt, amelyből a bőrön keresztül folyamatosan fogamzásgátló hatású hormonok jutnak a véráramba, 2002-ben engedélyezték az Egyesült Államokban.

Szlovákiában januártól kapható a világ első fogamzásgátló tapasza, az Evra. A tapaszt, amelyből a bőrön keresztül folyamatosan fogamzásgátló hatású hormonok jutnak a véráramba, 2002-ben engedélyezték az Egyesült Államokban. Ugyanabban az évben az USA-ban az Ortho Evra néven forgalmazott tapaszt a Time magazin „az év szuper felfedezésévé“ nyilvánították. A Janssen-Cilag (Johnson&John-son társaság) gyógyszergyártó új fejlesztése, a fogamzásgátló tapaszt a karra, (elölről vagy hátulról) a mellkasra, a hastájékra, illetve a fenékre kell ragasztani. Összetételét tekintve ugyanazokat a hormonokat tartalmazza, (ösztrogén és 3. generációs gesztagén) mint a gyógyszertársaság legsikeresebb fogamzásgátló tablettája. A tapasz várhatóan egyszerűsíti majd a fogamzásgátlást, hiszen használatával a nők különösebb utasítások betartása nélkül is ugyanazt a hatást érhetik el. Dr. Vladimír Cupaník nőgyógyász-főorvos szerint a tapasz egyik nagy előnye, hogy míg a napi tabletta alkalmazásáról meg lehet feledkezni, a tapasz viszont mindig a testen van. Szerinte Szlovákiában rövid időn belül egyre több nő tetszését nyeri el, éppen kényelmes alkalmazása miatt. Egyértelmű, hogy az amerikai kutatók a fogamzásgátlás teljesen új módszerét dolgozták ki. Az USA-ban Ortho Evrának nevezett, bőrre felragasztandó tapasz rövid időn belül kiszoríthatja a hagyományos fogamzásgátló tablettákat, mert hatásfoka azokéval azonos, viszont kevesebb a mellékhatása, legalábbis erre utalnak az eddig tanulmányok, felmérések. Előnye, hogy a tapasz helyét a nő választja meg. Egyre többen a hastájékot, illetve az ülőizmot választják, de van, akinek a váll vagy a kar felel meg jobban. Valamennyi említett testrész alkalmas arra, hogy a hormonok felszívódjanak. A tapasz hormonösszetétele megegyezik a tablettáéval, és 99% az esélye annak, hogy nem jön létre fogamzás. A 4,5x4,5 cm nagyságú vékony, kellemes tapintású tapaszt három hétig kell a bőrön hagyni, és hetente egyszer kell cserélni. A menstruáció idején egy hét szünet következik. Az USA-ban egy év elég volt ahhoz, hogy 10 nőből kilenc tapasszal védekezzen a nem kívánt terhesség ellen, vállalva a havi 40 dolláros költséget. A nőgyógyász örömmel nyugtázta, hogy hazánkban is emelkedik azok száma, akik élnek a korszerű fogamzásgátlás lehetőségével. Nem titok, hogy a WHO a nyolcvanas évek végén Csehszlovákiát azon országok közé sorolta, amelyekben nem élnek a fogamzásgátlás lehetőségével. Ugyanis 1986-ban a fertilis korban lévő nők csupán 2,5 százaléka védekezett a nem kívánt terhesség ellen. 1994-ben az arány 5,6, 1996-ban 7,8, 1998-ban 13,3, 2000-ben 18 százalékra emelkedett, tavaly pedig 19-19,5 százalék volt. Az ENSZ adatai szerint a világon 185 millió nő esik teherbe, 75 millióan véletlenül. Negyvenöt millió nő abortusszal vet véget a nem kívánt terhességnek, 20 millió esetben nem végzik el megfelelő körülménynek között a beavatkozást.

Sajnos, 585 ezer nő vagy a szülésbe, vagy az abortuszba hal bele, holott 200 ezer anya életét meg lehetne menteni. Ezért kell szorgalmazni a megfelelő, korszerű védekezés szükségét hangsúlyozta a nőgyógyász. Dr. Katarína Poláková dermatovenerológus előnynek tartja, hogy a szájon át szedett fogamzásgátlótól eltérően a bőrön keresztül jobban egyensúlyban tudjuk tartani a hormonokat, sőt, a tapasszal elkerülhető a gyomor terhelése.

Nem titok, ma is akadnak szakorvosok, akik a fogamzásgátlók okozta genetikai veszélyekre hívják fel a figyelmet. Előfordul, hogy a génhibák bizonyos fejlődési rendellenességeket és rákot okozhatnak, de nem bizonyított a hormonok felelőssége. Ezzel szemben világszerte tanulmányok bizonyítják, hogy a fogamzásgátlás után vállalt terhességekből született gyermekekben nem gyakoribb semmiféle genetikai rendellenesség. A korszerű fogamzásgátlókban található hormonösszetétel viszont kedvező hatást fejt ki a női nemi szervekre, s a szokásosnál sokkal ritkább a méhtest- és a petefészekrák.

A fogamzásgátlás legmegfelelőbb módját a nőgyógyásszal kell megvitatni, és tájékozódni kell arról is, mely megbetegedések esetében nem ajánlott. A korszerű tapasz havi adagja (3 darab) 504,50 koronába kerül, három hónapra (9 darab) pedig 1513,70 korona. Bővebb tájékoztatás a www.cilestina .sk honlapon olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?