Az már valószínűleg senkit sem ér meglepetésként, hogy a kezeletlen magas vérnyomás idővel súlyosan károsítja a szervezetet. Arról viszont már kevesebb szó esik, hogy a külső megjelenésben is akár maradandó változásokat idézhet elő, ugyanis a bőr állapotát jócskán befolyásolja.
A bőr állapotát is befolyásolja a magas vérnyomás
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint világszerte körülbelül 1,28 milliárd 30 és 79 év közötti felnőtt él hipertóniával, de 46 százalékuk nem tudja, hogy érinti őt a probléma. Általában egy rutinvizsgálat során derül fény a hipertóniára, ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy a betegek éveket élhetnek magas vérnyomással anélkül, hogy kezelésben részesülnének. Sajnos az is jellemző, hogy vannak, akik még a diagnózis kézhez kapását követően sem veszik kellőképpen komolyan a bajt, pedig hosszú távon károsítja az ereket, növeli a szív- és veseelégtelenség, valamint a szívroham kockázatát is. Vizsgálatok szerint a hipertónia felgyorsítja a csontok öregedését, és úgy tűnik, hogy hasonló hatással van a bőrre is.
Megereszkedett bőr
Az emelkedett vérnyomás fokozza a bőröregedést, hatására az arcbőr megereszkedhet, táskás lehet, ami összességében kevésbé fiatalos megjelenést okoz.
Fokozott ráncosodás
Főleg 40-49 éves kor környékén jellemző, hogy a hipertónia a ráncok megjelenését is fokozza. A probléma ronthatja a szövetek oxigénellátását, ez eredményezheti a bőrszárazságot és a gyorsabb ütemű ráncosodást. Csökkent rugalmasság A magas vérnyomás alvászavarokhoz vezethet - ez egyébként fordítva is igaz, az inszomnia fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Az alváshiány a szervezet egészére negatív hatással van, önmagában is hozzájárulhat a fokozott bőröregedéshez. A megfigyelések szerint gyengíti a bőr éjszakai, illetve napozás utáni regenerációs képességét, ami halvány ráncok megjelenését, egyenetlen pigmentációt és a rugalmasság csökkenését okozhatja.
Egyéb változások
A magas vérnyomás gyakran kéz a kézben jár hormonális problémákkal, cukorbetegséggel és krónikus stresszel. Ezek szintén mind hatással vannak a bőrre, a stressz miatti emelkedett kortizolszint fokozhatja a bőr elvékonyodását, a diabétesz következtében kialakuló érkárosodás egyebek mellett lassabb sebgyógyuláshoz, a bőr elszíneződéséhez vezethet.
Fontos szem előtt tartani, hogy a bőr érzékenyen reagál a különböző egészségügyi problémákra. Az ezek miatt jelentkező bőrhibák eltüntetésében nem segítenek a különböző csodakencék, a kiváltó okokat kell kezelni. A magas vérnyomás esetén sok esetben indokolt a gyógyszeres kezelés is, de életmódváltásra szinte mindig szükség van. A rendszeres testmozgás mellett kiemelt figyelmet kell fordítani a táplálkozásra, azon belül is a sófogyasztásra. A WHO szerint a felnőttek napi sóbevitelét 5 gramm alatt kell tartani. A tényleges fogyasztás viszont ennek a többszöröse is lehet, főleg akkor, ha valakinek az étrendjében sok feldolgozott élelmiszer szerepel.
(femina)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.