A betegek 44 százaléka egy felmérésből tudta meg, hogy azok a gyógyszerek, amelyeket épp szed, egymásra hatva káros mellékhatást válthatnak ki. A Betegek Jogvédelmi Szövetségének kezdeményezésére készített felméréssel az volt a cél, hogy felvilágosítsák a betegeket a gyógyszerek helyes használatáról. Általában az orvos hívja fel a betegek figyelmét az esetleges káros hatásra, de maguk is kideríthetik, ha figyelmesen elolvassák a betegtájékoztatót, vagy utánanéznek az interneten.
A beteg minden gyógyszeréről tudnia kell az orvosnak
A krónikus betegek általában tudatosítják, milyen fontos, hogy a kezelés biztonságos legyen. A múlt év végén 606 ember részvételével készített felmérés teljes mértékben megerősítette ezt azt állítást. A betegek 41 százaléka maga jött rá, hogy nem jó az a gyógyszer-kombináció, amit szed. Mégpedig úgy, hogy elolvasták a betegtájékoztatót. Minden ötödik rossz gyógyszer-kombinációra az internet segítségével derítettek fényt. A megkérdezettek 57 százaléka mondta, hogy az orvos figyelmeztette a várható káros tünetekre. A gyógyszerészt mint felvilágosítót a megkérdezettek 28 százaléka nevezte meg.
Sok függ az orvos-beteg kapcsolattól
„Nem szabadna előfordulnia annak, hogy két olyan gyógyszert szed a beteg, aminek – egymásra hatva – káros hatása lehet. Ám a gyakorlat sajnos más”
– mondta Mária Lévyová, a Betegek Jogvédelmi Szövetségének elnöke. Szerinte az a legnagyobb hiba, hogy még mindig van olyan orvos, aki nem kapcsolódott az elektronikus egészségügyi rendszerre. Sok kívánnivalót hagy maga után az orvos-beteg kapcsolat is: a beteg nem mondja meg, az orvos pedig nem kérdezi meg, hogy jár-e szakorvoshoz, s ha igen, az nem írt-e fel neki valamilyen gyógyszert. Így aztán könnyen előfordulhat, hogy nem segít, hanem árt a gyógyszer.
A megkérdezettek be is vallották, hogy nem mindig tájékoztatják az orvost arról, hogy más szakorvosnál is jártak.
Az 5 legveszélyesebb gyógyszer-kombináció:
- antidepresszáns – fájdalomcsillapító
- véralvadásgátló – aszpirin
- fájdalomcsillapító – szorongásgátló
- paracetamol – opioid
- köhögéscsillapító – antihisztaminikum
80 százalék „elektronikusan” dolgozik
Az az orvos, aki az elektronikus egészségügyi rendszer része, már a gyógyszer felírásakor ellenőrizni tudja, hogy a beteg gyógyszerei egymásra hatva nem válthatnak-e ki nem kívánatos hatást. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának adatai szerint a koronavírus-járvány okozta helyzet is segített abban, hogy a betegellátást biztosító orvosok és intézmények 80 százaléka már az elektronikus egészségügyi rendszer része. Jelenleg a kórházak és gyógyszertárak 100, az általános orvosok csaknem 80, a szakorvosok 45 százaléka „elektronikusan” dolgozik.
„Amikor a beteg orvoshoz megy, gondoljon arra: ha kezelőorvosa nincs az elektronikus rendszerben, nem tudhatja, hogy páciensét más szakorvos nem kezeli-e. A vény nélkül kapható gyógyszerek esetében pedig végképp nem lehetnek információi. Mindenképpen hasznos, ha tájékoztatja őt arról, milyen gyógyszereket és egyéb készítményeket szed”
– mondta Lévyová.
Vannak kivételek
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nem minden gyógyszer-kombináció káros. Valamelyik kifejezetten a beteg előnyére is válhat. Ám erről az orvosnak mindenképpen tudnia kell, és a beteget is kell róla tájékoztatnia, hogy ne érje őt váratlanul egy hirtelen jelentkező kellemetlen tünet.
Az a legnagyobb hiba, hogy még mindig van olyan orvos, aki nem kapcsolódott az elektronikus egészségügyi rendszerre.
(kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.