A baktériumok a parfüm illatát megváltoztatják

A tesztcsíkon, vagy valaki máson kellemes illatú parfümök saját bőrünkön akár kellemetlenek is lehetnek. A végső illatot ugyanis a bőrfelület zsírtartalma, illetve mikroorganizmusai határozzák meg.
A megfelelő parfüm kiválasztása bizony nem könnyű.

A tesztcsíkon, vagy valaki máson kellemes illatú parfümök saját bőrünkön akár kellemetlenek is lehetnek. A végső illatot ugyanis a bőrfelület zsírtartalma, illetve mikroorganizmusai határozzák meg.

A megfelelő parfüm kiválasztása bizony nem könnyű. Mindenkivel előfordult már, hogy tetszett valakin egy illat, megvette, kipróbálta – és csalódott: az elvárt virágillat helyett émelyítően édeskés, erjedt szagú lett...

– Nem teljesen tisztázott, hogy pontosan miért keletkezik más-más illat ugyanattól a parfümtől, különböző embereken – mondja Hans Hatt, a Bochumi Egyetem biológia professzora. – Azonban támpontok már vannak a jelenség megmagyarázásához. Bőrfelületünk védőrétege a kórokozók bejutása ellen óv. Ez gazdag faggyúban, zsírokban, de megtalálhatók benne a különböző baktériumok, gombák, vírusok és egyéb mikroorganizmusok csoportjai is. Ezek összetétele mindannyiunkon különböző, mivel immunrendszerünk eltérően reagál rájuk, így gátolva egyik vagy másik faj szaporodását.

A bőrfelület baktériumai a legtöbb anyagot előbb felveszik, megemésztik, majd kiválasztják. Ugyanezt teszik a parfümök illatanyagával is.

– ĺgy alakul ki a verejték jellegzetes szaga is. Maga a verejték szagmentes, de miután a baktériumok megemésztették, többé már nem az. A parfümök illatai is hasonlóképpen változnak – magyarázza a kutató.

Az illat kialakulását befolyásoló további tényező a bőr víz- és zsírtartalma. – Egy parfüm olykor több mint 100 különböző illatanyagból áll, melyek közül néhány csak zsírokban oldódik. Abban az esetben, mikor az illatanyagok keveréke magas zsírtartalmú bőrfelületre jut, a zsírban oldódó összetevők jobban érvényesülnek. Mivel a faggyútermelés intenzitása egyénenként eltérő, a kialakuló illat is más és más lesz. Például a gyakran száraz bőrű idősebbeken kevésbé tartós egy-egy parfüm.

Az illatok megváltozásához azonban idő kell – mondják. Ez az oka, amiért a felvitel utáni órákban az illat változik. Vagyis ahhoz, hogy egy parfüm valódi aromáját érezhessük, több órán keresztül kell viselnünk. ĺgy az esetleg hirtelen megtetsző illat elhamarkodott megvásárlása sem ajánlott. Sőt akkor sem nyugodhatunk meg, ha sikerül megtalálnunk kedvenc illatunkat! Bőrünk összetétele és zsírtartalma ugyanis az idő előrehaladtával folyamatosan változik, és ezzel együtt változik kedvenc parfümünk megszokott illata is. (nana)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?