15 érv a tea mellett

A tea készítéséhez a porcelánból készült kanna a legalkalmasabb, melyet előbb forró vízzel kell kiöblíteni. Praktikus lehet még a hőálló üvegedény is, melyben megfigyelhető a tealevelek kibomlása. Fémkannát azonban ne használjunk, mert károsodhat az íz és az aroma!
2.

A tea készítéséhez a porcelánból készült kanna a legalkalmasabb, melyet előbb forró vízzel kell kiöblíteni. Praktikus lehet még a hőálló üvegedény is, melyben megfigyelhető a tealevelek kibomlása. Fémkannát azonban ne használjunk, mert károsodhat az íz és az aroma!

2. A tea sokkal jobb aromájú, ha a főzéshez használt kemény vízből vízlágyító berendezés segítségével eltávolítjuk a meszet (kalciumot) és megtisztítjuk a nehézfémektől (ólom és réz) is.

3. A teaivóknak nagyobb az ellenálló képességük, mert a fekete vagy zöld tea fogyasztásakor a szervezetbe csekély mennyiségű antigén jut be, amely a kórokozók ellen hatásos anyagot is tartalmaz, így fertőzés idején az immunrendszer gyorsabban képes reagálni.

4. A zöld és fekete tea ugyanazon növény leveleiből készül. A zöld teánál rövid gőzöléssel, majd azt követően szárítással megakadályozzák a levelek fermentációját, így annak zöld színe, továbbá vitamintartalmának nagyobb része is megmarad. A fekete tea ezüstös levélrügyekből készül, szabad levegőn szárítják, majd rövid ideig aszalják.

5. A zöld teában található polifenolok megakadályozzák a „rossz” LDL-koleszterin lerakódását az erekben, védve az érelmeszesedéstől. Az EGKG nevű polifenol pedig kíméletlen harcot indít a tumoros sejtek ellen, és a növekedésükhöz szükséges enzim termelődését is gátolja.

6. Alapvetően meg kell különböztetnünk nagy és kis levelű teákat. Utóbbiak teszik ki a világ teatermésének 98 százalékát. Ezeknél az úgynevezett „törmelékteáknál” a leveleket felaprítják, ezért több víz és aromaanyag távozik belőlük forrázáskor. A filteres teákhoz a legapróbb tealevél-törmeléket használják fel.

7. Mennyi teát használjon fel az ízletes ital elkészítéséhez? A klasszikus szabály szerint egy teáskanállal fejenként, és még eggyel a „kanna kedvéért”.

8. A tea jó leheletet biztosít. A kutatók gyanítják, hogy a csersavak megakadályozzák a kellemetlen illatért felelős enzimek keletkezését és a szájszagot okozó baktériumok elszaporodását a szájüregben.

9. A tea koffeinje – amelyet teinnek is hívnak – szinte teljesen megegyezik a kávé koffeinjével, azonban lassabban szívódik fel a szervezetben. A tea tehát nem felpörget, hanem sokáig frissen tart.

10. A vizsgálatok szerint a zöld tea gyógyító hatású lehet krónikus gyomorfekély esetén. Rendszeres fogyasztói – például a japánok – ritkábban szenvednek gyomorpanaszokban, és 48 százalékkal kevesebb esélyük van a rákos megbetegedésre.

11. A rendszeres feketetea-fogyasztás védi a szívet és a keringési rendszert. Hollandiában nyolcszáz embert vizsgáltak tíz éven át, az eredmény a következő: a teában lévő katekinsavak antioxidatív hatásúak, és csökkentik a szívelégtelenség miatti halálozás kockázatát.

12. A zöld tea polifenoljai óvják a bőrt az UV-sugarak káros hatásaitól, továbbá a korai öregedés és a bőrrák ellen is védelmet nyújthatnak. A zöld tea C-vitamint is tartalmaz, mely a kollagén termelésében játszik szerepet. Ez a bőr szépségét, simaságát biztosítja.

13. A tea az egyik legjobb forrása a legfontosabb fogvédő anyagnak, a fluornak. Emellett az ásványi anyagok kincsestára, hiszen a fluoron kívül kálium, kalcium, magnézium, vas, mangán, króm és nikkel is jelentős mennyiségben található benne.

14. A teában lévő teofillin mennyisége függ a termesztéstől és az elkészítési módszertől is. Minél tovább főzi a teát, annál több tein lesz benne. Egy csészényi zöld teában 6-30, fekete teában 20-90 mg teofillin van, míg egy dupla kávé 70-160 mg-ot tartalmaz.

15. A tea közel két tucat zöldséget utasít maga mögé antioxidáns-tartalmával. Az immunerősítő hatásáról híres fokhagyma, a sárgarépa, de még a spenót is kevesebb méregtelenítő anyagot tartalmaz.

MELYIKET VÁLASSZUK?

Mire ajánlott? Javasolt gyógynövény Alkalmazás módja

Álmatlanságra borsmenta, csipkebogyó teaként

nyugtató hatású levendula, citromfű és párologtatásra

Megfázásra bodzavirág, hársfavirág, palástfű, ánizs teaként

izzasztó hatású cickafark, kakukkfű, gyömbér

Köhögésre kakukkfű, pemetefű, teaként

nyákoldó hatású hársfavirág, édeskömény

Gyomorégésre ezerjófű, körömvirág, teaként

nyugtató hatású édeskömény, citromfű

Puffadásra ánizs, kömény, lestyán, teaként,

szélhajtó hatású borsmenta, koriander fűszerként

Menstruációs görcsökre cickafark, pásztortáska, teaként

nyugtató hatású citromfű, levendula, zsálya

Meghűlésre, hideg időben fahéj, ánizs teaként,

általános melegítő hatású kömény, koriander fűszerként

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?