Most megtudhatja, hihet-e a manapság keringő táplálkozási mítoszoknak.
10 tévhit az éléskamrából
A pattanásokért a hormonok és nem a nassolnivalók a felelősek! Kutatók megállapították, hogy a csokinak nincs hatása bőrünk állapotára. Az viszont tény, hogy a magas zsírtartalmú ételek fogyasztása megzavarhatja az emésztést, és ez meglátszik a bőrön is.
Puffaszt, ha vizet iszunk gyümölcsre
A túl sok gyümölcs a magas rosttartalom miatt puffaszthat, és nem az utána elfogyasztott víz miatt. Ez a tévhit egyébként onnan eredhet, hogy régen a víz gyakran szennyezett volt, ami hasgörcsöket okozott.
A rágógumi összeragasztja a gyomrot
Nincs mitől tartani. A véletlenül lenyelt rágó lecsúszik a torkunkon, sehol sem tapad le, végül pedig felbomlik a gyomorban. Ráadásul az enyhén hashajtó hatású szorbittartalma miatt segíti az emésztést is.
Másnaposság ellen legjobb a ráadás
Az alkoholtartalmú italok csak felerősítik a másnaposság tüneteit, mert egy újabb pohár legurításával a szervezetnek még hosszabb ideig tart lebontani az előző napi menynyiséget. A ráivás negatív következményei a szédülés, a fejfájás és az émelygés lehetnek. Mindezért az acetaldehid nevű sejtméreg tehető felelőssé, amely az alkohol lebontása során termelődik. A legjobb, amit tehetsz, ha a folyadék- és elektrolitveszteséget sok ásványvízzel és sós ételekkel pótolod.
A sárgarépa jó a szemnek
Sajnos azért nem annyira, hogy ha nagy mennyiségben fogyasztod, a szemüvegedet is elhajíthatod. A benne lévő béta-karotin csak a szürkületi vakság esetén segíti a gyógyulást, ám ez a szembetegség nem túl gyakori.
A barna héjú tojások finomabbak
A tojás héjának színe nem függ össze az ízzel vagy a benne rejlő tápanyagokkal, a tojó tyúkok tápja azonban annál inkább befolyásolja ezt, ezért célszerű bio- vagy házi tojást választanod a rántottádhoz!
A kávé káros a szervezetre
Nem igaz. A kávé gyorsítja az anyagcserét és fokozza a koncentrálóképességet. A mértéktartás azonban nagyon fontos, a szakemberek maximum napi két csészényi fogyasztását javasolják, azt is inkább reggel vagy délelőtt, mert a délután megivott kávé ronthat az alvás minőségén.
Az esti evés hizlal
Nem igaz. Az egész napra egyenletesen elosztott energiamennyiség határozza meg, hogy a mérleg mutatója felfelé kúszik-e, vagy sem. Ha ez a mítosz igaz lenne, akkor a déli országokban élő emberek sokkal kövérebbek lennének, mint mi, mert ők általában esténként ülnek le egy kiadós vacsorára. Az azonban vitathatatlan, hogy az ő étrendjükben sokkal több zöldség, gyümölcs és hal szerepel, mint a miénkben. Szóval nem kell koplalnod este, csak ne csipsszel vagy sütivel csillapítsd az éhségedet
A light élelmiszerek fogyasztanak
Rossz hír, de önmagukban nincs ilyen hatásuk, és az sem mindegy, mennyit fogyasztasz belőlük. Ha mértékkel épülnek be étkezésedbe, hozzájárulhatnak diétád sikerességéhez. Sajnos törvényileg sincs szabályozva, hogy melyik termékre kerülhet rá a light felirat. Sokkal jobban jársz, ha inkább elolvasod a címkén található tápanyagtáblázatot, így kaphatsz valódi képet arról, mit veszel magadhoz.
A friss zöldség jobb, mint a mélyhűtött
Logikusan hangzik, pedig a fagyasztóból előkerült gyümölcsök és zöldségek majdnem ugyanannyi vitamint tartalmaznak, mint a frissen szedettek. Sőt, még az is előfordulhat, hogy a boltokban kapható, frissnek tűnő zöldségfélék régebben kerültek a polcra, ezért kevesebb a vitamintartalmuk, mint a szüretelés után azonnal lefagyasztott termékeknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.