Az őszibarack- és a kajszifáknál a metszést nem szabad elsietni. Az őszibarack egyéves vesszőit úgy metsszük vissza, hogy a termőveszsző alatt vagy közelében egy rövid ugarcsap is maradjon a jövő évi termés érdekében.
Csonthéjasok metszése
Az ősszel ültetett csemeték koronáját vágjuk vissza. Ez nem egyszerű feladat, mivel az első metszéssel határozzuk meg a fa koronájának formáját egész életére. Gyenge növekedésű alanyon álló oltványból alacsonytörzsű bokor-, termőkaros- vagy sövényfát neveljünk. Erős alanyon álló oltványt viszont ne kényszerítsünk törpenövekedésre, az ilyenekből közepes törzsű fákat célszerű nevelni. Megkezdhetjük a két évnél idősebb, de még nem termő fák koronájának kialakítását is. Teherbíró, nem túl sűrű, minden részben jól bevilágított koronát alakítsunk ki. A fiatal gyümölcsfáinknál előfordulhat, hogy a koronájuk normálisan növekszik, de törzsük nem vastagodik. A bajon köpülyözésnek nevezett eljárással segíthetünk: a törzs kérgét függőleges irányban éles késsel felhasítjuk. Az így keletkezett seb gyorsan gyógyul és a törzs vastagsága rohamosan növekszik.
Ha ősszel elmaradtunk a fák, cserjék ültetésével, folytassuk ezt a munkát egészen addig, amíg az ültetendő csemetéken ki nem pattannak az első rügyek. A nagyobb fáknak feltétlenül biztosítsunk támasztékot (lásd képünket). Ezt legalább 2–3 évig hagyjuk a fa körül, mert a hiányos gyökérzet még nem rögzíti a növényt a földben, és egy erősebb szél kidöntheti. (andrássy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.