Csillagfürt és olajretek

A zöldtrágyázásnak elsősorban a gyengébb minőségű talajok szervesanyagtartalmának növelésében van fontos szerepe.

A zöldtrágyázásnak elsősorban a gyengébb minőségű talajok szervesanyagtartalmának növelésében van fontos szerepe. Annak ellenére, hogy a műtrágyák alkalmazása az utóbbi fél évszázad alatt háttérbe szorította ezt a természetes alapú eljárást, a zöldtrágyázás máig is jelentős mértékben képes befolyásolni a talaj szervesanyag-tartalmát.

Legelterjedtebb módja a gabonák utáni tarlóvetés. Egyes pillangós virágú növények – pl. somkóró, bíborhere, homoki borsó, lóbab – fő terményként is hasznosíthatók a gyenge minőségű és ugarolt területeken. A bükkönyféléket, az őszi borsót és a bíborherét őszi vetés után kora tavaszi leszántással juttatják be a talajba, ezt követi a fő vetésű növény. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy egy esetleges tavaszi takarmányhiány esetén a zöldtömeget akár takarmányozásra is hasznosítani lehet.

A zöldtrágyaként vetett növények által elérhető hektáronkénti 40-50 tonna zöldtömeg elsősorban a talaj szervesanyag-tartalmát növeli, ezáltal kedvezően befolyásolja annak szerkezetét, a víz és a tápanyagok hasznosulását. A gabonatarlóba vetett csillagfürt vagy egyéb pillangós növény 200-300 kg/ha nitrogénnel is gyarapíthatja a talaj tápanyagszintjét. Ezek a növények a talajéletet, a talaj szerkezetét és vízgazdálkodását is kedvezően befolyásolják. A zöldtrágyázásra főleg az olajretek alkalmas. Rövid idő alatt nagy zöldtömeget ad, optimális vetési ideje augusztus. Kedvező viszonyok között akár 50 t/ha zöldtömeget is adhat, de száraz időszakban is képes 30-35 t/ha teljesítményre. Hektáronkénti vetőmagszükséglete 15-20 kg.

A csillagfürt az olajretekkel szemben azzal a tulajdonsággal is rendelkezik, hogy közel azonos zöldtömegével jelentősen gyarapíthatja a talaj nitrogén-készletét. Hátránya, hogy termesztésének sikere nagyban függ az időjárástól. Július eleji vetése után általában nincs elég csapadék, ami hiányos keléshez és nem kielégítő termésbiztonsághoz vezet. Öntözhető területeken már egy kelesztő öntözéssel is jelentősen növelni lehet a termésbiztonságát. (feldolg.-sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?