Bőrünk is benyújtja a számlát

Az emberiség ősidőktől fogva a napból meríti az élethez szükséges energiát, a fényt, a meleget, a nélkülözhetetlen vitaminokat. A komor téli napok után nemcsak minden porcikánknak, hanem a lelkünknek is szüksége van a napfényre. Ezért nagyon nehéz elhinnünk, hogy ez az éltető erő komoly veszélyforrás is lehet.

Vladimír Hegyi professzor, a Szlovák Dermatovenerológiai Társaság fotobiológiai részlegének elnöke szerint kerülni kellene a közvetlen napsütést, illetve csak mértékkel szabadna napozni. Az egyre vékonyodó ózonréteg ugyanis nem véd meg a káros sugárzástól, s nincs olyan fényvédő szer sem, amely teljes biztonságot nyújtana. – Az ember bőre nem felejt. Elraktározza az évek alatt ért hatásokat, és bizonyos idő elteltével „benyújtja a számlát”. A túl hosszú és túl gyakori napozást megsínyli a hámréteg és úgynevezett idő előtti öregedéssel válaszol. És bár a bőr ráncosodása elkerülhetetlen, a 40-50 éves napimádóknál ezek nagyon feltűnővé válnak – sorolta a tényeket, majd figyelmeztetett: az újonnan diagnosztizált daganatos megbetegedések fele bőrrák. Ezért elmaradhatatlan a napártalmak, elsősorban a leégés elleni védelem hangsúlyozása. A profeszszor a leégésnek három fokozatáról beszélt: az enyhe leégés esetében a bőr bepirosodik, a közepesnél már apró hólyagok jelennek meg, a súlyosnál a bőr sötétlilássá válik, kísérheti hidegrázás és magas láz is.

A nap okozta legsúlyosabb elváltozás a melanoma és a bőrrák. Számolni kell azzal, hogy a napozás kiválthatja az anyajegyképződést azon a bőrön is, amelyen addig nem voltak foltok. Az anyajegyek sajnos magukban hordozzák az elfajulás lehetőségét. Oda kell figyelni a legapróbb elváltozásra is mert, ha nőni kezd, kiemelkedik a bőrből vagy megváltozik a színe, indokolt az azonnali bőrgyógyászati vizsgálat – ismertette a tudnivalókat a profeszszor. Utalt arra, hogy mindez azokra is vonatkozik, akik a szoláriumot kedvelik.

A bőrt védeni kell. Mérvadó a bőrtípus, hiszen egy vörös hajú, fehér bőrű ember sokkal hamarabb leég, mint a sötétebb hajú, kreol bőrű. Tévhit, hogy a víz kiszűri az ultraibolya sugarakat, a napfény a tengervízben 30 centiméteres mélységbe is behatol.

– Bár a legtöbb napozószer vízálló, a védőréteget időnként fel kell újítani. És nem csupán a fürdés után. Gondolni kell arra, hogy az izzadság hatására a készítmény hatékonysága jelentősen csökken. – magyarázta a professzor.

A Laboratories Vichy kozmetikai társaság nemzetközi egészségmegőrző tervezetet dolgozott ki és Napvédelmi Központot nyitott, amely tavaly négy kontinens 25 országában, 220 városában már bemutatkozott. A látogatók (320 ezer ember) – a visszajelzések szerint – a szakértőkkel folytatott eszmecsere során értékes információkhoz jutottak. Mivel a kezdeményezés Csehországban is sikeres volt, a kozmetikai társaság idén Szlovákiában is bemutatja a Napvédelmi Központot. Holnaptól szombatig Pozsonyban a Tesco áruház előtti Kő téren egy 40 négyzetméteres sátorban fogadják az érdeklődőket. A napvédelemmel kapcsolatos kérdésekre bőrgyó-

gyászok válaszolnak, s igény esetén műszeres bőrtípustesztet végeznek. Azok, akik nem látogathatnak a sátorba, a www. vichy.com honlapon, illetve a 034/651 1498 telefonszámon érdeklődhetnek a napozás veszélyeinek elkerüléséről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?