Az eltűnt szépség nyomában

Irigykedve nézzük a televízió képernyőjén megjelenő csinos hölgyeket. Csupán akkor érzünk némi elégtételt, amikor egyikük-másikuk kinyitja a száját, s az első mondat elhangzása után kiderül, szépnek szép a műsorvezető, de valószínűleg nem állt a sor elejére, amikor az észt, az értelmet, az intelligenciát osztogatták.

A szép nők állítólag veszélyesekinternetfotók Mégsem fordul meg a fejünkben, hogy jobb lenne, ha kevésbé szép, ne adj’ Isten csúnya nők olvasnák be a híreket, ismertetnék a műsort, vezetnék a beszélgetéseket, játékokat. Akár bevalljuk, akár nem, elvárjuk, hogy a televízió alkalmazottai – persze, akikkel nap nap után találkozunk – szépek, vonzóak, csinosak legyenek.

Az, hogy mit látunk szívesen, milyen formákat, színeket szeretünk, nem természeti vagy biológiai adottság. A film és a televízió kifejlődésével párhuzamosan sok-sok év alatt formálódott ki az a látásmód, ahogyan ma nézzük a képernyőn megjelenő figurákat. A médiának ízlésformáló hatása van. Szigorúbb kritikusok ezt inkább kényszerítő hatásnak, ízlésterrornak nevezik, ugyanis alig lehet kitérni előle. Az ízlésformáló hatást erősíti, megsokszorozza, hogy ha elzárjuk a televíziót és kinyitunk egy színes magazint, ott ugyanazokat az alakokat, gyakran ugyanazokat a személyeket látjuk viszont. Bármerre nézünk, mindenütt ugyanaz az üzenet: légy olyan, mint a bemutatott szépségek – és te is boldog lehetsz.

Reklámgörlök és átlagnők

A legtöbb fiatal nő elégedetlen vagy kifejezetten boldogtalan az alakja miatt – derül ki egy női internetes oldal olvasói között végzett vizsgálatból. A 25 év körüli nőknek mindössze egy százaléka elégedett alakjával! Minden túlsúlyos nő boldogtalan az alakja miatt, és kétharmaduk úgy véli, testméretük kedvezőtlenül befolyásolja szexuális életüket. Kétharmaduk mégsem mozog rendszeresen, és nagyjából ugyanennyien nem esznek nagyobb mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt. Egyik oldalon találjuk a médiaüzenetet csodás lányok és fiúk formájában, akik mintaként szolgálnak. A másik oldalon ott ülnek az üzenet befogadói a maguk hétköznapi életével és saját, hétköznapi, de sokkal rosszabbnak érzékelt testével. A reklámgörlök és az átlagnők között nagyon nagynak, leküzdhetetlennek látszik a különbség.

Különféle testi funkciók zavarai öszszefüggenek egymással, és főként élet- és gondolkodásmódunkkal. Fizikai adottságaink, így testsúlyunk is, a genetikai meghatározottságon túl életmódunk, életstílusunk függvénye. Tartós megváltoztatásuk nem lehet sikeres életmódunk megváltoztatása nélkül. Ehhez pedig egy sor – gyakran háttérben zajló, sokszor rejtett – változás szükséges. Mindennapi életünk átalakítása viszont igen nehéz feladat.

Hétköznapi életmenetünk egy sor tennivalóból, időrendekből, kötelezettségekből és szokásokból tevődik össze. Kialakításukban szüleink, házastársunk, gyerekeink, munkáltatónk, barátok egyaránt fontos szerepet játszanak. Mindnyájan hajlamosak vagyunk arra, hogy életünket egy nagy rohanásként érzékeljük, ahol állandóan külső kényszerek érvényesülnek. Legtöbbször nem gondoljuk, hogy urai lennénk saját időbeosztásunknak sem. Nevelésünk során egy sor fontos dolgot úgy sajátítunk el, hogy mások, például szüleink vagy az óvónéni igyekszik egy-egy magatartásformát kialakítani vagy visszaszorítani. Ebből könnyen alakul ki az az élmény, hogy vágyainkat, mindazt, amit nagyon szeretnénk csinálni, mások korlátozzák. A nevelés nagy kihívása, miként is lehet elérni, hogy jól nevelt, mégis önálló, autonóm felnőtté válni tudó gyereket neveljünk. A felnőtt életben folytatódnak a korlátozások, munkaidő, határidők, befizetési kötelezettségek, fogadóórák, se szeri, se száma a kényszereknek, amelyek között lavírozva igyekszünk mindent elintézni, megoldani. Egészséges életmód? Kinek van arra ideje? Életkörülményeink gyakran zárt rendszert képeznek, és mi áldozatnak érezzük magunkat. Ha egészséges életmódra nem futja időnkből, akkor jöhetnek a fogyókúrák, csodadoktorok, a gyors megoldások.

Változtasd, de ne a külsőd!

Egy bizonyos életkor után mindenki felelős az arcvonásaiért, tartja a mondás. Életünk, jellemünk gyakran beíródik arcvonásainkba. Testünk is magán hordozza életmódbeli szokásaink, táplálkozási szokásaink, életkörülményeink lenyomatát – és sokszor személyiségvonásainkat is. Ezért illúzió azt hinni, hogy időszakos önsanyargatással létrehozzuk magunkból a mindenkori szépségideálnak megfelelő alakot. Természetesen formálható a testünk, de fontos lenne észben tartani, hogy a testünk mi magunk vagyunk. Összes szokásunkkal, tulajdonságunkkal, gondolkodásmódunkkal, életvitelünkkel. Testünk megváltoztatásához az útnak belső változásokon keresztül kell vezetnie, különben még a sikeres alakformálás után is valamiféle protézissé válik testünk, amit magunkon hordunk. (rend, o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?