Az egész szőlőtermést elviheti

Sírhatnékja támadt a Muzsla–Párkány–Szőgyén–Kürt térségben gazdálkodó néhány szőlőtermelő kisgazdának, amikor a peronoszpóra szinte egyik napról a másikra leszüretelte a két-három hete még gazdagnak ígérkező termés javát. Ám a rohamos peronoszpórafertőzés a régióban gazdálkodó tapasztalt szőlészeket is meglepte.

Miroslav Petrech, a muzslai Rivel szőlészeti Kft. ügyvezetője lapunknak elmondta: bár 30 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik, ilyen rohamos fertőzést még ő nem tapasztalt. Tőle tudjuk, hogy egyes kistermelők, akik alábecsülték a védekezést, máris 90 százalékos termésveszteséget szenvedtek el.

„Térségünkben idén óriási mennyiségű csapadék hullott. A kiadós és tartós esők, valamint a magas hőmérséklet kedvez a peronoszpóra terjedésének” – fejtegette az ország egyik legjobb szőlésze, akit épp permetezés közben értünk. „Idén mi már negyedszer permetezünk. A peronoszpóra ellen ugyanis addig kell védekezni, amíg tünetei nem láthatók. Ha ugyanis a betegség jelei már a levélen is megjelennek, az óriási termésveszteséget már semmivel sem lehet megakadályozni” – tanácsolta a tapasztalt szőlész.

Hasonlóan vélekedett Bálint Sándor növényvédelmi szakértő is. „A peronoszpóra spórái a levelet borító folyékony vízben mozognak, márpedig idén jelentős csapadékmennyiség hullott. A spórák a légzőnyílásokon keresztül jutnak a szőlőbe. A folyékony vízen túl a 20 fok körüli hőmérséklet kedvez fertőzésének. Ahhoz, hogy a fertőzés kialakulását megakadályozzunk, nagyon pontosan be kell tartani a növényvédelmi technológiát, ami rendszeres permetezésekből és a zöld munkák időben történő elvégzéséből áll. Ha az időjárási feltételek a gombabetegségnek kedveznek, a növényvédelmi beavatkozásokat feltétlenül sűríteni kell. Bármi legyen a növényvédő szerek dobozára írva, a két védekezés közötti időszakot – felszívódó szereket használva – 8-10 napra kell csökkenteni, kontakt készítmények esetén pedig a növényvédelmi beavatkozást mindenképpen 5-6 naponta ajánlatos elvégezni.”

Bálint Sándor azt ajánlja a termesztőknek, hogy lehetőleg olyan készítményeket alkalmazzanak, amelyek a felszívódó hatóanyag mellett kontakt hatással is bírnak. „A légzőnyílások többsége a levelek fonákján található. Márpedig a permetezésnél a levelek lefedettsége elégé hézagos. Ezért indokolt és fontos a felszívódó szerek használata” _ összegezte a szakértő. (gyor)

Használható készítmények

A peronoszpóra megjelenése előtt először felszívódó kereket használjunk (Quadris, Mikal, Ridomil Gold változatok, vagy Galben, Turzate, Acrobat). Később a kontakt hatású szerek közül a hagyományos réztartalmú szereket (Bordóilé, Kuprikol, Champion stb.) alkalmazzunk. A rézre érzékeny csemegeszőlő fajtákat más készítményekkel permetezzük (pl. Merpan, Dithan, Cineb, Mankoceb, Bravó 500 stb.) Használható továbbá a Curzate R vagy Curzate F készítmény is. Nagyon hatásos a famoxadon tartalmú Tanos. Mivel hatását gyorsan fejti ki, különösen ott ajánlják alkalmazását, ahol a peronoszpóra jelei már mutatkoznak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?