Tavaly, a párizsi autószalonon mutatkozott be új arcával, és a frissítés nagyon jót tett neki. Az alapformákkal és az arányokkal eddig sem volt baj: a korábbi Touran is inkább előnyösre fogyasztott csinos kisbusz volt, mint érzéktelenül felpuffasztott kisautó.
Volkswagen Touran 2.0 TDI – haszonjárműként
Külalak, besorolás
A legszembetűnőbb külső változás az orr „volkswagenesítése”. Az új arc – fordított trapézt alkotó nagy, tükrös krómfelületeivel – a családon belül a Passatéhoz hasonlít leginkább. A több mértani idom kombinációjából álló fényszórók is jól mutatnak, az alattuk húzódó széles, bordázott légnyelőnek korábban nyoma sem volt. A hátsó lámpák belső tagolása is szebb az elődénél, de itt tulajdonképpen ez az egyetlen változás. Az oldalnézet pedig gyakorlatilag változatlan maradt, de ez nem elmarasztalás: említettük, hogy az alapformákkal eddig sem volt baj. A 16 colos könnyűfém keréktárcsák ezen a szinten standard tartozékok. A koncepcióból eredően az autónak az alsó középkategóriás személygépkocsikból építkező hétszemélyes buszlimuzinok (Citroe#n C4 Grand Picasso, Renault Grand Scénic, Opel Zafira) a közvetlen konkurensei, de egy szélesebb merítésbe a Mazda 5 vagy a Ford S-MAX is belefér.Komfort, szereltség, térkínálat
Ha fentebb hétszemélyesekhez hasonlítottuk a Tourant, gyorsan hozzá kell tennünk, hogy tesztautónk viszont haszonjárművé átépített ötszemélyes volt. A szereléssel együtt 22 700 koronába kerülő térelválasztó rács mögött a kalaptartó szintjéig 571, a plafonig kb. 700 köbdeciméternyi rakodótér áll rendelkezésre. Ha ez is kevés, mindhárom önálló hátsó ülés összecsomagolható, előrebillenthető, sőt egy praktikus fül segítségével ki is emelhető. Ezen kívül előre-hátra is csúsztathatók, így nem gond a megfelelő lábtér kialakítása. Elöl az „anyósülésből” lehet kisasztalt varázsolni; láthatjuk tehát, hogy a haszonjármű-változat is sokat átmentett a hétszemélyes kisbusz mintegy 500 belsőépítészeti variációjából. Az elülső ülések ezen a szinten sportos szabásúak, kitűnően tartják a testet. Kisebb pakolóhelyből annyi van, amennyi egy ilyen típusú autótól joggal elvárható: mindkét elülső ülés alól tágas fiók húzható ki, a plafonból pedig szimpla szemüvegtartónál jóval nagyobb bokszok nyithatók. A beltér két különböző árnyalatú szürke szín ízléses kombinációja, itt-ott csipetnyi feketével fűszerezve. Ami pedig a szereltséget illeti, a teljes légzsákkészlet, a tempomat, az mp3-at is játszó rádió és klímaberendezés alacsonyabb szinteken is jár; a tesztelt Highline többlete a kétzónás automata légkondi, a padlószőnyegek, a bőrbevonatú volán, a csiszolt alumínium belső dekór, és – nem tévedés – a ködfényszórók. Ergonómiailag minden gomb, tekerő és kallantyú jó helyen van, a műszerek kéken izzó fénye viszont sötétben nem a legkellemesebb a szemnek.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A VW kétliteres TDI-je az utóbbi évek egyik legsikeresebb dízelmotorja: hogy mást ne mondjuk, az amerikaiak is ezt választották egy Jeep és egy Dodge erőforrásául. Tekintélyes nyomatékát már jóval a 2000-es fordulatszám alatt kezdi szállítani, fogyasztása pedig egyszerűen párját ritkítja. Mindezt jól tükrözik a számok is: a 200 km/órás végsebesség, az alig 10 másodperc alatti százas sprint és a 6 literes átlagfogyasztás egy ilyen autótól kiváló értéknek számít. Főleg, hogy az utóbbi gyári adat még szerénykedésnek is tekinthető, mert nekünk a Pozsony–Komárom útszakaszon – a városokon történő áthajtást is beleszámítva – 5,6-os fogyasztást sikerült elérnünk! Igaz, ebben jócskán benne volt az állandó rendőri jelenlét miatt 97 km/ó-ra beállított tempomat, és a szokásosnál kevesebb előzés, de ezzel együtt tulajdonképpen normálisan autóztunk. A menettulajdonságokról pedig nincs sok írnivaló: a magas karosszéria (nem túl nagy) bólogatási hajlamát közepesen kemény rugózás és feszes futómű egyensúlyozza, a csúszáshatár könnyen kitapintható, az esetleg előzni kezdő far könnyen újra a nyomvonalra terelhető.
Zárszó helyett
A haszonjárművé átépített VW Tourant egy magyarországi kollégánk „családi cégautó”-nak nevezte. Telibe talált: ez a kocsi személyautóként 5 embert szállíthat kényelmesen, ha pedig a vállalkozó apukának furgonra van szüksége, a 700 literes csomagtartón kívül a kiszerelt hátsó ülések helyére is bőven pakolhat. Sőt: azért se fogja senki megmosolyogni őt, ha nem egy Passattal, hanem ezzel az autóval érkezik egy üzleti megbeszélésre… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1750–2500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,2 s
Menetkész tömeg: 1558 kg
Méretek (h/sz/m): 4407x1794x1635 mm
A csomagtér űrtartalma: 700 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,6/5,7/6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 1 066 400 korona
A tesztelt kocsi ára: 1 191 500 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.