Olajbűz, benzingőz és kipufogógáz nélkül nem lehet autót elképzelni. Hamarosan azonban megjelenhetnek a tiszta, szagtalan és csendes járművek az utakon.
Színtelen, szagtalan, de drága
Az Egyesült Államokban már komolyan foglalkoznak a környezetbarát technológiát használó személygépkocsik előállításának gondolatával, a kipufogógáz okozta környezetszennyezés ugyanis már aggasztó méreteket ölt. A zsúfolt nagyvárosokban a gyárak füstje mellett a sok ezer gépkocsi sem üdíti fel a levegőt. A Bush-kormányzat most azt szeretné elérni, hogy a közeljövőben egyre kevesebb környezetszenynyező gépkocsi koptassa az ország közútjait, ezért kiemelten támogatják a hidrogénüzemű gépkocsik fejlesztését. Ennek érdekében az amerikai kormány radikális lépésre szánta el magát: leállította a nyolc éve futó, összesen másfélmilliárd dolláros Partnership for a New Generation of Vehicles programot, melynek célja az alacsonyabb fogyasztású személygépkocsik kifejlesztése volt, és elindította a hidrogéncellás gépkocsik fejlesztését támogató Freedom CAR projektet. A környezetvédők és néhány energiaügyi szakértő örömmel támogatják a Bush új célkitűzését, mivel ez a megoldás hosszú távon segíthet a környezetszennyezés jelentős csökkentésében. A másik nem elhanyagolható ok: és függetlenebbé teszi az amerikai gazdaságot az olajárak ingadozásaitól, amely szinte válságot okozott a hetvenes évek elején. A kritikusok szerint azoban ezzel a projekttel csak sikerül majd elérni, hogy a gyártók figyelmen kívül hagyják a jelenlegi gépkocsi-tulajdonosokat érintő, sokkal nehezebben megoldható problémát: a manapság használatos autók fogyasztásának a csökkentését. Az új program ellen szól az is, hogy nem jelöl meg határozott célokat az elkövetkező tíz évre. A támogatott cégektől szokatlan módon még azt sem követelik meg, hogy valóban gyártsanak hidrogéncellákkal működő autókat – így lehet, hogy csak 10-20 év múlva térül meg a támogatásukba fektetett összeg.
A korábban említett program célja a 100 kilométerenként 3 liternél kisebb fogyasztású, megfizethető gépjárművek megalkotása volt. Ez azonban egyik támogatott autógyártónak sem sikerült, sőt, a sportkocsik elterjedése miatt a tavalyi átlagos üzemanyag-fogyasztási mutató volt a legroszszabb az elmúlt huszonegy évben. A General Motors mellesleg a közelmúltban mutatta be radikálisan új, hidrogénüzemű gépjárművét. Az AUTOnomy megdöbbentően új kinézetével is magára vonja a figyelmet: gyakorlatilag nincs motorháza, mert az üzemanyagcellát és a motort a karosszériába építették be. A különböző irányító információkat (kormányzás, fékezés) pedig elektromos jelekkel továbbítják a motornak. Ez lehetővé teszi, hogy a vezető akár a kocsi hátsó ülésén is ülhessen. (stop!)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.